Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

BİR LONDRA MASALI

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Önümüz yaz, çocuğunuz bir kampa gitsin, hatta bir de dil öğrensin diye yurt içi ve yurt dışında alternatifler düşünüyorsanız, siz seçiminizi yapın yapmasına ama kararınız yurtdışı ise bu kitaba bir göz atın derim. Kitabın adı: “Bir Londra Masalı” Yazarı ise Elif Batı Wibrew. Aslında bir roman.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Londra’ya dil kursuna giden Sedef Bartın adlı kahramanın başından geçen trajikomik olayları anlatıyor.

Dört bölümden oluşan kitaba, kendinden önce orada eğitim gören ablası Sibel’in zorlamasıyla Londra’ya gitmeyi istemeye istemeye kabul eden Sedef’in, hem iç hem de ablası ile olan çatışmalarıyla giriş yapılıyor. Ama asıl başlangıç, onun Londra Heathrow Havalimanı’na ayak basması ile gerçekleşiyor. Roman, 2002 yılından 2006’nın sonuna kadar, hemen her günü bir vukuatla geçen Sedef’in ülkesine dönmeden önce yapmış olduğu küçük bir Avrupa turu ve kendince Londra’dakilerden aldığı intikamla sona erdiriliyor.

Her yıl tüm dünyadan ve Türkiye’den sayısız öğrenci çeken Londra’da, çalışarak hem eğitimini hem de yaşamını sürdürmek isteyen binlerce öğrenciden biridir Sedef. Ablasının dediği gibi her şey muhteşem olacaktır. Bir yandan İngilizce’yi öğrenecektir, bir yandan da çalışarak hayatı. Gezecektir, görecektir, sınırlarını zorlayacaktır. Hepsi olur olmasına ama o ablası kadar şanslı olamaz. Tipik insanlarla çalışmak, tipik paralar almak bir yana, negatif düşünceleri yüzünden hemen her gün bir olay kendisini bulacaktır. Bütün bunlar yüzünden de Londra’yı sevip sevmediğine uzun bir süre karar veremeyecektir. Oysa o artık Londra ile sevgili olmuştur ve kopmaya korkar duruma gelmiştir bile.

Yazar, Sedef’in maceralarına ışık tutarken, bir yandan da Sedef gibi yurt dışında öğrencilik yapmak isteyenlere kılavuzluk yapıyor. Kitap, bu nedenle hem öğrenci gurubuna hem de anne babalara yönelik zevkli ama bazen de düşündürücü dakikalar sunuyor. Benzer maceralardan geçmiş okuyucular için ise bir kahkaha tufanı.  

Yayın tarihi: 29.06.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (5)

Not3:"Cıngır cıngır cıngırya, Bacaklara baksana, Çıkmış kolun bak yine, Hop yerine taksana" "Cıngır cıngır bağıran bir Cıngırya'yım ben. Bir alamete koydular beni. Kıyamettir diye gittim. Gerçekten kıyamette miydim yoksa cennette mi? Bunu, buradaki hayatımla, oradakini karşılaştırınca anlayacağım ancak” (Bir Londra Masal kitabından),Saygılarımla Nuran Hanım:)

03.07.2012 06:37:25 Yılrız Dilek Ertürk

Not 2: Yaramaz bir kız çocuğunun başarılı bir iş kadına dönüşmesinin başlangıç öyküsü. Kitabın başlarında bir çocukluk anınsın aktarımında, adına bir tekeleme yakıldığını gördüğümüz Sedef; kitabın sonunda da yaşadığı Londra Masalının izleriyle Türkiye’ye dönerken kendini aynı tekerleme ile sakinleştiriyor:

03.07.2012 06:35:01 Yıldız Dilek Ertürk
5 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER