Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEKLERE DİŞ FIRÇASI

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Oğlum dişlerini sancılı ve geç çıkarmaya başlamıştı. Uzun ve zor bir dönemdi. Ağzında salyalar, mızıldanmalar, huysuzluklar üst üste yaşadık hepsini. Pirinç tanesine benzeyen o beyaz dişi ilk bakıcımız görmüş, ben akşam tanıklık etmiştik. Evde neredeyse bayram havası esmişti. Tabi ben ilk olarak görmediğim için hasetimden pek de iyi değildim, ama işte oğlumun ilk dişiydi, heyecan vardı anlayacığınız.

Sonraki dönemler daha kolay geçti. Bulduğu her şeyle dişlerini kaşımaya çalışan minik canavar, bir ara ellere merak sarmış onları ağzına götürüp ısırmaya çalışıyordu. Aradan uzun zaman geçti.

İlk diş fırçasını ne zaman alacağım konusunda pek de bilgim yoktu, sorup soruşturdum, dişi çıktığı andan itibaren temizlik yapmak gerikiyormuş. Bunu da parmağa sarılacak steril bir gazlı beyle yapmak en iyisiymiş.

Parmak Fırçalar

Şimdi şimdi bakıyorum etrafta parmak fırçalar var. Parmağa takılacak şekilde dizayn edilen yumuşak silikon fırçalar pek de işe yarıyor. Öğrendiğime göre parmağa geçirilerek yuvarlak hareketlerle kucağa yatırılan bebeklere uygulanıyor. Bu fırçalar bebeğin diş etlerine de masaj yapabildiği için dişler çıkarken yaşanan zorlu süreçler kolay atlatılıyormuş.

İdeal fırçalama yaşı 2.5 

Normal fırçalama yaşı için ideal zaman 2.5 yaş imiş. Buna uygun fırçalar da varmış. Ama, bu yaşta macun kullanmamak gerekiyormuş. 5 yaştan sonra macun öneriliyor.

Bunun için benim önerim bu konuda tecrübeye sahip pedodontistlere başvurmak. Üniversite hastaneleri ideal yer. Benden söylemesi..

Yayın tarihi: 20.09.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (5)

Nuran Hanım., Yazılarınızı takip ediyoruz.Lütfen Anadolu Liseleri konusundaki rahatsılığımızı veliler olarak sürekli gündeme taşımanızı istirham ediyoruz. Bir grup veli çok mağdur durumdayız. Çocuklarımız şaşkın hala bir ümit diye bekliyoruz. Ek kayıt hakkı istiyoruz. Sesimizi sizin kanalınızla duyurmak istiyoruz. Saygılarımızla.

22.09.2011 17:34:27 Necla Taşer

benim kızımın disi 4,5 aylıkken cıktı ve dis curugu yasayan cok var cevremde. bende bu nedenle ona 1 yasina dogru dis fircasi alip ben fircalarken onunda eline verdim agzina göturdu disini kasidi falan. ama simdi 7 yasinda sabah ve aksam disini fircalamadan asla uyumaz...birde bence anneler cocuk iyice bakabilene kadar dislerini siz fircalayin lutfen. cunku cocuklar arkalari iyi fircalamiyorlar maalesef. birde 6 ay da bir disci kontrolu...

5 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER