Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ARKADAŞIN İYİSİ NOTLARI YÜKSELTİR

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bizim ergen irisi ile bu aralar aramız çok iyi. Başına bir şey de düşmedi ama, derslere, çalışmaya, başarıya pek sardı. Benim gibi başarı odaklı ve biraz da hırslı bir anne için müthiş mutluluk anı. Ama, durun hemen gaza gelmiyorum. Bir tarafım her an için hazırlıklı. Yani, bir günde her şey değişebilir. Daha önce zirve yapıp, dip görmüşlüğümüz var ne de olsa. Şımarmıyorum.

Evdeki son durum "biz-anne oğul müthişiz". Babamız bizi kıskanıyor. Oğlumla oturup, birlikte sohbet edip, hatta dedikodu bile yapıyoruz.

Öğretmenleri, arkadaşları, komşuları çekiştirdiğimiz anlar fazla. Beni eleştiriyor, kendini sorguluyor, iyi yanlarımı söylüyor.

Yani bir yetişkin gibi paylaşımlarımız var. Ama asla ve asla birbirimize kızmıyoruz. Eleştirilere açığız, birbirimize saygılıyız.

Ondaki bu değişimi merak etmiyor değilim. Hani desem yılların uğraşının sonucu adım gibi biliyorum, o da değil. Çözdüm, çözmek üzereyim.

Kızlar….

Etrafında başarılı, ama altını çizerek söylüyorum sosyal kızlardan hoşlanıyor. Her ne kadar “Bu işler annelerle konuşulmaz” dese de ipuçları veriyor. Bakıyorum akademik olarak yarıştığı, geçmek istediği isimlerin birçoğu kızlar.

Onların gittikleri dershaneleri sorguluyor, derslerdeki notlarıyla ilgileniyor, hatta bazılarıyla yakından arkadaşlık yapıyor.

Belli, henüz adını koymamış ama hoşlanıyor.

Bu durumdan en çok kim memnun? Tabii ki ben.

Onu başka hiçbir şey bu kadar gaza getirmezdi. Bu kadar disiplinli ve sistemli hale gelmezdi sanıyorum.

Bakıyorum günde 5 soru çözmeyen çocuk, 50 soru çözüyor. Hatalarını, eksiklerini biliyor. Tek tek hangi konuda eksikliği varsa çıkarıyor, onları tamamlamaya çalışıyor.

Nisbet yapmak için söylemiyorum ama keyfimiz çok yerinde.

Bu arada söylemekte yarar var. “Arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” sözünün tüm içeriğini ona ufak ufak işliyorum. Kim olursa olsun iyi arkadaşlarla yakın olmasını, birbirlerinden bir şeyler öğrenmesini içten içe istemekle kalmıyor, onu hazırlıyorum.

Bu yaşlarda malum sünger gibiler. Karşılarındaki akranları nasılsa, öyle olmaya çalışıyor, çabalıyorlar. Çevresi iyilerle olunca sorun çözülmüş oluyor.

Ne diyeyim darısı başınıza... 

Yayın tarihi: 13.12.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (7)

YAZILARINIZI KEYİF ALARAK DAHASI GÜZEL ŞEYLER ÖĞRENEREK OKUYORUM. KIZIM İLKÖĞRETİM BİRİNCİ SINIFTA ÇOK BAŞARILI ÖĞRETMENİYLE HER KONUŞTUĞUMDA ÇOK GÜZEL ŞEYLER SÖYLÜYOR.SORUM ŞU OLACAK ÖĞRETMENİNİN KIZIM İÇİN SÖYLEDİKLERİNİ SÖYLEMELİMİYİM (OLUMLU GÖRÜŞLERİNİ).ÇÜNKÜ ÇALIŞMAYI BIRAKIYOR GİBİ OLUYOR. SEVGİYLE

15.12.2011 11:34:06 MEHTAP ÖZCAN

Darısı başıma Nuran hanım.Siz bir adımda olsa yol almaya başlamışsınız.Ben hala mücadele veriyorum.Yazılarınız bana ışık tutuyor. Bilgisayar konusunu nasıl hallediyorsunuz,lütfen bir öneri. Saygılarımla. Necla Taşer

13.12.2011 17:25:27 necla taşer

Necla Hanım, bu konuda şanslıyım. Çok fazla bilgisayarla haşır neşir değil. Biraz sınır koyup, başardığında ödüllerle motive ederseniz sanırım biraz adım atabilirsiniz diye düşünüyorum.

14.12.2011 14:21:59 Nuran Çakmakçı
7 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER