Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ANNENİZ REHBERİNİZ OLSUN

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Anne olan herkesin başına gelmiştir. İlk zamanlar zordur. Ne kadar kitap okur, ne kadar hazırlık yaparsanız yapın, bebeğinizi kucağınıza aldığınız ilk anlarda herkes şaşkınlık yaşar. Neyi ne zaman, nasıl yapacağınızı unutur, ezberiniz bozulur. Bir de etrafınızda onlarca kişiden en iyi çocuk bakımı önerileri uçuşursa işte o zaman işiniz daha da zorlaşır.

Kimi göbeği düşmeden yıkamayın der, kimi günlerce bebeğin yıkanmadan durmasını eleştirir. Kimi bebeğe gizli gizli su vermeye kalkar, kimi karşı çıkar.

Bebeğin yatma şekli kişiye göre değişir. Yan yatırmanın en doğru olduğunu söyleyerek, bebeğin arkasına yastık koyandan, kusarsa boğulmasın diyerek yüzüstü yatırana kadar fırsat bulduğunda herkes kendi doğrusunda diretir, bununla yetinmez, uygulamaya kalkar.

Bizim Tek Doğurumuz Doktorumuzdu!

Düşünüyorum da, oğlum dünyaya geldiğinde her şeye ne kadar at gözlüğüyle bakıyormuşum. Doktorumuza ne kadar sadıkmışım!

Annemin, kayınvalidemin söylediklerini hep geleneksel ve ilkel metodlar olarak reddedip, onlarla çatışmaya girerdim. Tek doğru doktorumun söyledikleriydi.

Saati saatine onun söyledikleri uygulanır, sözünden çıkmazdık. Hangi saatte emzirilecekse çocuk o saatte uyandırılır emzirilirdi. Anne sütü alerjisi olan oğluma ağlayarak mamaya geçişini yaparken yine rehberimiz doktorumuz oldu. Bütün düzen onun söylediklerine göre ayarlanırdı.

Ama aradan aylar geçince pek de doğru bir şey yapmadığımızı anladık. Özellikle katı yiyeceklere geçişte biz bildiğimiz yola döndük. “Şu kadar çocuk yetiştirdim, doktora mı sordum!” serzenişlerini duymazdan geldiğim anneme yönümü çevirdim.

Siz Doktorunuza Uyun, Ama Annenizin Söylediklerini Kulak Arkası Yapmayın

Şimdi geri dönüp baktığımda anlıyorum ki uygulamayla teori farklıymış. Evet, hasta olduğunda doktorumuzun söylediklerini uyguladık, ama annelik tecrübesi ve sezisine uymakta zarar görmedik. Oğlum annemin rehberliği ile iyi beslendi, sağlıklı yetişti. 

Unutmayın her çocuk farklıdır. Her çocuk için doğru farklıdır. Farklı zamanda acıkır, farklı zamanda uyanır. Sağlık olarak doktorunuzun sözünden çıkmayın, ama annenize de kulak verin. Tecrübe bambaşkaymış. Hele de o tecrübe kocaman bir sevgi yumağıyla size kucağını açarsa…  

Yayın tarihi: 19.04.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (5)

nuran hanım, gerçekten her çocuk ayrı.. teori herzaman uygulamada ya da farklı kişilerde tutmuyor.. bence en önemlisi koşulsuz sevgi..

22.04.2011 14:13:02 hüseyin sulu

doktorlara tabi ki saglik konusunda guvenelim ama ben cocuk yetistirme konusunda annelere daha fazla inanmak gerektigini dusunuyorum. cunku bizim doktor hep az kilolu bir cocuk olacak dedi. cok hareketli dedi ama megerse cocugum midesinden rahatsizmis bunu goremedi. sonra doktoru degistirdikte fark ettik. birde kati gidaya hemen gecirmedi ondan sonra gecisimiz cok zor oldu.puturlu yiyemedi durdu. halbuki annem 6. aydan sonra yavas yavas tadini alsin diye az basimin etini yememisti.

Esen Hanım Haklısınız. Annelerin sezilerine güvenmek gerekiyor.

21.04.2011 11:01:00 nuran çakmakçı
5 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER