Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ANNE BABA DA TEKNOLOJİK BECERİ KAZANMALI!

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Yeni çağda öğretmen kadar anne baba da teknolojik beceri kazanmalı!

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği’nin düzenlediği “Dijital Çağda Eğitimde Fırsatlar ve Sorumluluklarımız” konulu toplantıda bir yıl yetecek kadar malzeme var. Ama ben sizlere en çarpıcı olanları aktarmaya devam edeceğim.

Toplantıda bir oturumda, önümüzdeki yıllarda öğretmenin rolü tartışıldı. Kuşkusuz en çarpıcı söylemlerden biri de Prof.Dr. Buket Akkoyunlu’ya ait olandı. Prof.Dr. Akkoyunlu, “Dijital çağda yeni öğrenme ile öğretmenler ders veren değil, moderatör olmalı” diyerek öğretmenlerin yeni rolünü aktardı.

Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden biri olan Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Buket Akkoyunlu’nun söylediklerini yabana atmamak gerekir. Doktora derecesini Eğitim Teknolojileri alanında Leicester Üniversitesi’nde yapa Buket Hoca, öğretim tasarımı, web tabanlı çoklu ortam tasarımı, bilgi okur yazarlığı, sayısal yetkinlik konusunda çalışıyor.

Öncelikle şunu söylemekte yarar var. Türkiye’de internet kullanımı hızla büyüyor. Ancak, e-mail yani elektronik posta kullanımı azalıyor. Ama bir yandan da sosyal ağlar artıyor. Yani insanlar elektronik postadan çok facebook, twitter gibi sosyal ağlarda kendilerini ifade ediyor, düşüncelerini aktarıyor. Türkiye internet kullanımında 12. sırada yer alıyor. Nüfusunun yarısından azı internet kullanıyor. En fazla internet kullanımı Çin’de. Bu ülkeyi İngiltere, Amerika ve Kore izliyor.

ÖĞRETMEN ÖĞRENCİSİNE YABANCILAŞMAMAK İÇİN ONLARIN DİLİNİ ÖĞRENMELİ

Bu teknolojik hız ve değişimden kuşkusuz eğitim de payını alıyor. Öğrenciler değişiyor. Düşünce biçimi farklılaşıyor. Öğrenmeleri de bu doğrultuda oluyor. Seminerde hemen her uzmanın altını çizdiği şey, öğretmenlerin öğrencilerine yabancılaşmaması için onların dilini öğrenmek zorunda kalmaları.

Öğretmenler, 21. yüzyılın becerilerine göre donanmalı, öğrencilerine ayak uydurmalı. Rolleri her ne kadar bilgi aktaran olmasa da lider ve moderatör olmaya doğru kaysa da teknoloji ve bilgi okur yazarı olması şart.

Öğrenme, gittikçe mobil hale geliyor. Bugün bile ülkemizde bazı okullarda ve üniversitelerde ödevler internetten verilip, takip edilirken bir süre sonra bu daha da yaygınlaşacak. Öğretmenlerin de mutlaka bu konuda yeni beceriler elde etmesi şart.

AİLELERE DE TEKNOLOJİ EĞİTİM ŞART

Bütün araştırmalar gösteriyor ki, yeni dünyaya öğrencileri hazırlamak için öğretmenin çok ama çok değişmesi, kendini geliştirmesi gerekiyor. Türkiye’de 9-16 yaş arasındaki gençlerin % 47’si sosyal paylaşım sitelerinden yararlanıyor. Öğretmenler kadar velilerin de bu konuda mutlaka kendini geliştirmesinde yarar olduğu kadar zorunluluk da var. Teknolojinin nimetleri kadar zararları da var. İşte bu zararlardan korumak ve takip edebilmek için biz anne babaların da dijital beceri kazanmamız şart.  

Yayın tarihi: 03.02.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

Saygı ile. Bilindiği gibi 'Eğitim Teknolojisi' kavramı, ülkemize onlarca yıl önce girmişti. Millî Eğitim Bakanlığı'nda bir başkanlık kuruldu.Buna bağlı 'Film-Radyo Tv. İle Eğitim Müdürlüğü' oluşturuldu.. Şimdilerde teknoloji çeşitlendi, evlere hatta ceplere kadar girdi. Çocuklar tekniğin eğlence yanını pek sever. Büyükler bilgilenirse çocuklara yardımcı olurlar elbet. Teknolojiye yakın durmak, evin öteki cihazları için de gerekli. Yerinde uyarı. *Nadir ŞENER HATUNOĞLU: matematikçi-bilim uzmanı*

03.02.2012 12:32:04 Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı /

Teknolojiye yakın ama bilinçli olmak gerekyor. Teşekkürler

06.02.2012 11:04:32 Nuran Çakmakçı

Teknolojiyi hiç öğretmen ve velilerin açısından düşünmemiştim ve çok doğru tespitler. Eğitim sisteminin sağlam bir şekilde ilerlemesi ve öğretmen ve ebeveynlerin çocuklara daha yararlı olabilmesi için. Teşekkürler.

03.02.2012 10:05:07 nuran aydın

Özellikle biz anneler çocuklarımızın gelişimi için hem takipçi hem de öğrenen rolünü üstlenmeliyiz.

06.02.2012 11:05:29 Nuran Çakmakçı
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER