Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

AKRAN ÇATIŞMASI

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

“Lütfen”, “Yapar mısın?”, “Alır mısın?” gibi sözlerle isteklerini belli eden ya da ricada bulunarak bir şey isteyen kaç çocuk var etrafınızda? Biz yetişkinlere değil, kendi aralarında konuşurken birbirine bu sözlerle kaç çocuk hitap ediyor? Dikkat ediyorum özellikle ergenler her cümlenin başına sonuna fiil ya da özne gibi “Hadi kızım, hadi oğlum, lan” gibi sözleri ekliyorlar.

“Bizim zamanımızda…” gibi annemlerin söyledikleri sözleri sarfedecek değilim. Ama bu kadar kibar olmasa da söyledikleri her cümleye bu tür eklemeler yapmadan konuşan çocuk var mı merak ediyorum. Argoya kaçan, lakayıt,”bee..”, “ya…” gibi sözleri cümlenin sonuna yapıştırarak konuşan bu genç irilerine nasıl söylesem tuhaf karşılıyor, itiraf edeyim biraz da endişeleniyorum.

Tamam kibar kibar konuşmasınlar ama birbirlerini de bu kadar rahat harcamasınlar. Hiç değilse birbirlerine değer verdiklerini, karşılarındakileri önemsediklerini göstersinler istiyorum. Sadece ben böyle düşünmüyorum. Çocuklarla sürekli beraber olan öğretmenler de bana katılıyorlar. Ancak aramızdaki bir fark var. Onlar alışmışlar, pek kanıksamıyorlar. Ben de sanırım onlarla daha fazla beraber olsam onların jargonlarına, konuşma dillerine alışacağım.

Adı ne olursa olsun X, Y, Z kuşağı fark etmez. Çabuk tüketip, çabuk sıkılan, sık sık iş değiştiren bu nesil hiç değilse arkadaş, dost değiştirmesin istiyorum. Belki bir yerlere, işe sadık kalmasınlar ama birbirlerine ve ailelerine sadakatları olsun istiyorum. İlişkileri çabuk tüketip, birbirlerini harcamasınlar.

Milli Eğitim Bakanlığı bir ara “Değerler Eğitimi” başlattı. Bazı illerde bu eğitimler sürüyor. Ama bu daha da yaygınlaşmalı bence. Değerler, gelenekler kuşaktan kuşağa aktarılmalı. Okullar bu konuda etkinlikler yapmalı, programlar düzenlemeli. Projeler üretmeli.

Yayın tarihi: 10.04.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

çok güzel bir konuya değinmişsiniz.tşkler.günümüzde asıl önemli olan şeyi unutup bir dünya telaşıyla koşuşturuyouz .iletişim ve saygıyı.sevgiyi.çekirdek aileden büyük aileye kadar herkes özünü yurdunu geleneğini unutursa bu toplum yaşayamaz.önemli olan insalığımız bir bütün güzllekte her şeyiyle konuşma oturma paylaşma sevme sevilmenin kurallarını unutmamak .. modernlık uğruna bu değerleri yitirmemek.yitirirsek niçin yaşayalımmmmmmmmmmm

Sn. Nuran ÇAKMAKÇI merhaba.Bir yerde değinmiştim; olsun. Okul radyosunda çalışırken tartışırdık; 'Ulan, defol, hırpo vb.' sözcükleri senaryoda kullansak mı diye.Bir taraf , ' Hayatta bu hitaplar bulunduğuna göre, sakınca yoktur.' dedi. Karşıtı ise ( ben dahil.) 'Görevimiz uygar insana yaraşır olanı öğretmektir.' diyordu.. Steno gibi sözcüğün yarısını yutarak konuşmak, yazmak bilim dilini zedeler. Ayrıca, güzel Türkçe'mizi nasıl öğretebiliriz?! *Nadir ŞENER HATUNOĞLU: matematikçi-bilim uzmanı*

10.04.2012 17:06:36 Nadir Şener Hatunoğlu: matematikçi-bilim uzmanı /