Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

4+4+4 BİLMEDİKLERİNİZİ SORUN

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Daha önce de defalarca yazdım, ama yazmaya devam edeceğim. Çünkü; 5,5 yaşında okula başlama konusunda tartışmalardan ve verilen cevaplardan tatmin olmayanlardanım. Bu konu tartışıldığı andan itibaren her yazımda gündeme getirmeye çalıştım. Uzmanlara, STK’lara, eğitimcilere ve annelere sordum. Sık sık Milli Eğitim Bakanlığı’nın kapısını çaldım. Verilenlerle yetinmeyince daha fazla soru sordum, cevapları bazen saatlerce, günlerce bekledim. Aldığım her cevabı da mümkün oldukça yazılarıma ekledim. Çünkü, benim gibi anneler de, öğretmenler de bu konuda yeterince bilgiye sahip değildi. Doğrusu Bakanlık da apar topar geçtiği için yasayı da geçirip, sonrasında detayları oturttuğu için çok fazla planlı programlı değildi.

Yüzlerce soru gönderdim, göndermeye devam ediyorum, edeceğim de.

İşte bu nedenle Hürriyet Dünyası’nda 4+4+4 ile ilgili yazı dizisi başlattık. Bu konuda Bakanlıkla işbirliği yaptık. Çünkü, bilinmeyenlerini cevabını verecek tek yer orasıydı. Onlar da bizi anlayışla karşıladı ve bir komisyon oluşturdular.

Bu konu en çok siz anneleri ilgilendiriyor. Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun sistemden etkilenecek. İster okul öncesi yaşta, ister okul çağında mutlaka bir yerde sistemin artı ve eksileri ile karşılaşacak.

İşte o nedenle kafanızdaki soruları lütfen bize sorun. Biz de bu soruları Bakanlığa iletelim. Onlardan aldığımız cevabı sizlerle paylaşalım.

Yaş konusunda binlerce soru geliyor. Öncelikle bu konuda Bakanlık kararlı. Yani 66 ayını dolduran her çocuğun okula başlamasından yana. Başlamasını istemiyorsanız mutlaka bunu belgelendirmeniz gerekiyor. En çok sorulan sorulardan biri de ortaokulların açılıp açılmayacağı yönünde. Bu konuda Bakanlığın yanıtı da net. Kesinlikle imam hatipler dışında diğer okulların orta bölümleri açılmayacak.

Bu ve buna benzer soruların cevapları artık Hürriyet Dünyası’nda yer alacak. Her gün onlarca sorunun yanıtını bulacaksınız.

Sorularınız olursa hurriyet.com.tr/sorusor veya hurriyetegitim.com/sorusor’a iletebilirsiniz.

Sorularınızı bekliyoruz...

Yayın tarihi: 08.06.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (8)

merhaba Nurhan Hanım size şunu söylemek istiyorum. 4+4+4 sistemine göre ilkokul ve ortaokulu bulunan bir okul tamamiyle ilkokulmu olacak? 12 yaşında bir kızım var ve 6. sınıfa başlayacak fakat 4+4+4 sistemi yüzünden aynı arkadaşlarıyla okula devam edemiyor bu olay kızımın psikolojisini bozmuş durumda her zaman arkadaşlarını düşünüyor ve bir sonraki gün okul var düşüncesiyle hazırlanıyor. ben de bu duruma çok üzülüyorum acaba bu durumu düzeltmenin bir yolu var mı?

16.07.2012 18:14:10 selin aktaş

Ben 8.sınıfa geçtim ve nasıl bir eğitim sistemimizin olacağını bilmiyorum.Sınava girecek miyiz?

17.06.2012 23:07:06 Dilek Bayramcı
8 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER