Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

2007 DOĞUMLULAR OKULA BAŞLAYACAK MI?

 YAZARI TAKİP ET X
Nuran Çakmakçı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Eğitim Hürriyet'i Hürriyet Gazetesi yazarı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bugünlerde en çok merak edilen konu şu: 2007’liler okula başlayacak mı?

Aslında bu sorunun cevabını henüz kimse bilmiyor. Ne o kanunu apar topar TBMM, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’ndan geçti. Ama ne bunu geçiren milletvekilleri ne de eğitimciler tam olarak biliyorlar.

Kanun mecliste tartışılmaya başladığı andan itibaren 5 yaş, 6 yaş, 7 yaş çok sık dile getirildi. Bu yüzden çok kavgalar çıktı. Bakan başka, milletvekilleri başka, bürokratlar daha başka şeyler söylemeye başladı.

Sonunda öğrendiğim kadarıyla 2007 doğumlular isteğe göre okula başlayacak. Ama durun, bu tam olarak net değil. Yani Genel Kurul'da ya da Bakanlar Kurulu’nda değişebilir. Dahası bütün teklif daha sonraki yıla ötelenebilir. Ama hazırlıklı olmakta yarar var.

Siz şimdilik çocuğunuzu ufak ufak alıştırın. Bu durumda annelerin kafasındaki en büyük karmaşa çocukların hazır olup olmadığı yönünde. Bana göre çocuğunuz okul öncesi eğitim almışsa çok fazla sorun yaşamaz. Zaten Milli Eğitim Bakanlığı da bu çocuklar için müfredatı değiştireceği mesajını veriyor. Ama okul öncesi eğitim almamışsa işiniz çok zor. İsteğe bağlı bırakılırsa eğitimcilerden aldığım izlenim bu çocukları sakın ola ki ilkokula başlatmayın. Bırakın gitsin okul öncesi eğitim kurumunda yaşına uygun eğitimi alsın. Bu yaşlarda her ay gelişim için çok önemli. Bazı kavramlar tam oturmadığı için beklemekte yarar var.

Zorunlu olursa da yapılabilecek fazla şey yok. Umarım Talim Terbiye Kurulu bu konuda önemli adımlar atar bu çocukların seviyesine uygun eğitim verir. Ana kucağından ayrılıp o kocaman binalarda fiziken kaybolmaları dışında, ruhen de yitip gitmelerine seyirci kalmaz.

Yayın tarihi: 16.03.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (16)

olgum 2007 mayıs dogumllu böyle bi yönetmelik cıkacagını bilmedigimz için bu sene anaokulna yollarız diye gecen sene anaokuluna vermedik ben cocugumun anaokuluna gitmesini istiyorum ilkokulla daha hazır degıl bunun için bizleride düşünüp ona göree bişeler yapılmasını rica ediyorum

04.08.2012 13:19:14 sevtap demir

benim kızım 2007 li ama okul öncesi eğiğtiminide aldı ufakta olsa matematik işlemlerini yapıyor yazmayıda biraz kıvırıyor ama ben yinede tereddütteyim napıcağımı bilmiyorum bu konudaki düşüncelerinizi benimle paylaşırmısınız.

30.06.2012 14:13:55 elif orhan
16 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER