Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TREND RADARIMA ÜNLÜ MODA TASARIMCISI MELTEM ÖZBEK TAKILDI

 YAZARI TAKİP ET X
Nilay Uzun İnan’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Birçok ünlü tasarımcıyı tek çatı altında toplayan Room Teşvikiye ile tanıdım onu ilk olarak. Sonra ünlülerin üzerindeki şahane tasarımlarını çok beğendim ve moda merakım beni kendisiyle röportaj yapmaya sürükledi. Tasarımlarını gördüğünüze eminim ama birçoğunuz bu tasarımların arkasında “Meltem Özbek” isminin olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Ben kendisini yakından tanıdım, zamanla adını daha da sık duyacağımız tasarımcımızı siz de tanıyın istiyorum.

Modacı Meltem Özbek

Meltem Özbek ismini, son zamanlarda özellikle ünlülerin üzerinde gördüğümüz tasarımlarla sık sık duyuyoruz. Kendinizden kısaca biraz bahseder misiniz, tasarımcılığa başlama hikayeniz nasıl oldu?

Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Mezun olduktan sonra İzmir’e ailemin yanına döndüm ve iki sene babamla çalıştım. Fakat içimdeki yaratma hissini bir türlü konumlandıramıyordum. Tabii evde sürekli resim yapan bir anne ve terzi bir anneanne ile büyümek kolay değil :)

Bu özelliğimi eğitim alarak sınamanın doğru olacağını düşündüm. Daha sonra tekrar İstanbul’a dönüş kararı alıp 2009'da İstanbul Moda Akademisi’nde Moda Tasarımı eğitimi almaya karar verdim. Bu eğitimin sonunda 2010 Koza Genc Moda Tasarımcılar yarışmasına katıldım ve deri kategorisinde birinci oldum. Akabinde Esmod İstanbul'da da eğitim aldım. Daha sonra İstanbul Ticaret Odası’nın düzenlediği “Moda atölyesi projesine” katıldım. Bu projeyle marka kimliği oluşturma sürecim paralel olmuştur. Ve o proje kapsamında Londra'daki Pure London Fair'a 2011/12 İlkbahar-Yaz Koleksiyonumla katıldım. Daha sonra Koza yarışmasında kazandığım bursum olan London College of Fashion'da eğitim aldım. Londra dönüşünde ise 2012/13 Yaz Koleksiyonum ile Room Teşvikiye’de ürünlerimi sergilemeye başladım.

Yurt dışı tecrübesi olan biri olarak Türkiye’deki tasarımcıları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çok başarılı tasarımcılarımız var bence. Bizleri temsilen yurt dışındaki moda haftalarına katılımda bulunuyorlar ve tasarımları dünyanın birçok yerinde satılıyor. Gurur verici bir durum bu.

Yayın tarihi: 24.12.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.