Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BU CENNET NOKTALARIN HEPSİ BİZİM

 YAZARI TAKİP ET X
Nilay Uzun İnan’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Biz her ne kadar Türkiyemize çok iyi bakamasak da o kendini korumasını çok iyi biliyor. Ne yazık ki her geçen gün denizlerimizdeki kirlilik, bakir yerlerdeki insanların sayılarının fazlalığı, vasıflı eleman eksikliği artıyor ama bu, ülkemizdeki cennet noktaları sevmemize engel olamıyor.

Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven biri olarak, belki birçoğunuzun çok iyi bildiği belki de ilk defa benden duyacağı keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak 4 tatil noktasına değineceğim. Bahsedeceğim tatil beldelerinden haberdar olabilirsiniz ama orada gezilecek yerler adına nokta atışı yapmak en büyük dileğim.

Çocuklar gibi şen, Türk filmi tadında bir tatil!

akbuk-

Muğla’ya bağlı Gökova Körfezi’nde yer alan Akbük Koyu tam bir cennet! Buraya; tenha, muhteşem denize ve koylara sahip, hoş bir mimari sunan, çarşısında Türk filmlerindeki manzarayı size yaşatan el arabasıyla gezen dondurmacılar, pamuk helvacılar, Osmanlının geleneksel şekeri macunu satan satıcılarla dolu minik kasabamız Akyaka’dan kalkan teknelerle ulaşabilirsiniz. Akbük Koyu’nda isterseniz pansiyonda, isterseniz şık bir butik otelde konaklayabilirsiniz.

Denizi soğuk ve dalgalı, sahili palmiyelerle çevrili bu cennet yer adeta Karayipler’i andırıyor. Gündüzleri doğa harikası koylara düzenlenen turlara katılmak, akşamları rakı-balık keyfi yapmak, gece yarısı fazla müzik sesi duymamak sadece sahilde uzanıp yıldızları seyre dalmak, sabah-akşam aynı kıyafetlerle takılarak rahat bir tatil geçirmek istiyorsanız Akyaka ve Akbük Koyunu sizlere tavsiye ederim. Ayrıca burada Keramos kalıntılarını ve Karia Antik Kentini gezebilirsiniz. Yemek konusuna gelince en iyi balık restoranları için Azmak Çayı etrafındaki yerleri tercih edebilirsiniz. 

Kahvaltının tek adresi: Bi Lokma, nam-ı diğer Mama’s Kitchen!

kas-

Sırf kahvaltısı için bile Kaş’ta yer alan Bi Lokma’ya, İstanbul’dan kalkar giderim! Aslında Kaş’a gitmek için sebep çok biliyorsunuz ki, hangi birini sayayım; Kaputaş Plajı’ndan mı yoksa Patara’dan mı; Limanağzı’ndan mı yoksa Kekova Bölgesi’nden mi; Antik Kenti’nden mi yoksa Saklıkent Kanyonu’ndan mı bahsetsem bilemedim ama gelin biz sadece yazın artan iştahımıza yarayacak yemeklerden konuşalım! Kaş’ta akşam yemeği için Nereid Meyhanesi’ni ve kahvaltı için ise Bi Lokma-Mama’s Kitchen’ı tek geçerim! Nereid’e ilk gittiğimde (Gezi olaylarından sonra) çalışanların üzerinde “Her yer Taksim, her yer direniş” yazan tshirtleri görür görmez kanım kaynadı.

Mezeler, müzikler ve rakı soslu levreği - tekila soslu çuprası - romlu deniz levreği muhteşem! Gelelim Bi lokma’ya… Kaş’ta Küçük Çakıl Plajı’na doğru giderken yokuş üzerinde kalan, kapısında minik lokma arabası bulunan, Kaş’ı kucaklayan manzaraya sahip bu yerde kahvaltı anlatılmaz yaşanır aslında. Zaten tek bir kahvaltı mevcut, içerisinde yok yok, “anne böreği” leziz mi leziz! Akşam da hizmet veriyormuş, mezeleri de çok meşhurmuş ama kahvaltıyı mutlaka deneyin, pişman olmayacaksınız.

Yayın tarihi: 30.07.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.