Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

8 GÜNDE BAŞTAN AŞAĞI İTALYA

 YAZARI TAKİP ET X
Nilay Uzun İnan’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Beni takip edenler bilirler, bir haftadır yazamadım. Çünkü uzun zamandır kapsamlı bir İtalya turu yapmak isteyen ben, sonunda bu hayalimi gerçekleştirmiş bulunuyorum :)

Malum seçimleri bekledik ve seçim sonrası buralardan sekiz günlüğüne uzaklaştık. Bu sekiz gün bana ilaç gibi geldi. Sizlere elimden geldiğince İtalya’da mutlaka görmeniz gereken belli başlı yerleri kısaca aktarmaya çalışacağım yalnız her ne kadar doya doya gezsek de daha görülmesi gereken çok yer var, bunu en baştan belirteyim!

Biz tatilimizi turla gerçekleştirmedik. Gitmek istediğimiz, birbirine yakın şehirleri seçtik ve araba kiralayıp, navigasyonu kullanarak yola koyulduk. Her şeyi kendimiz ayarladık hatta gezeceğimiz şehirler dışında her şey spontane gelişti. Gitmeden dersime çok iyi çalıştım; nerede ne yenir, hangi şehirde nereler görülmeli, şehirler arası mesafe ne kadar gibi birçok konuyu araştırmıştım. Elime de İtalya haritasının bulunduğu aynı zamanda İtalya’yı tanıtan bir cep kitabı aldım. Bunların dışında İtalya’nın ara sokaklarında bir sürü yer keşfetmek, aynı gün içerisinde telefondan otel seçmek sürpriz oldu. Plansız olmanın ayrı bir keyfini de yaşadım bu tatilde :)

Rotamız şu şekildeydi. Önce uçakla Roma’ya gittik. İki gün Roma’da kaldıktan sonra sırasıyla (bazı yerlerde günü birlik, bazı yerlerde bir gün yatılı) Siena, Floransa, Venedik, Verona, Milano’da Como, Cenova’da Portofino ve Pisa’yı gezerek son olarak tekrar uçağımızın kalkacağı Roma’da bir gün daha kaldık. Bir kıyıdan diğer bir kıyıya baştan aşağı dolaştık. İtalya’nın yollarında gitmek de ayrı bir keyifti yalnız sürekli paralı yollar sizi yiyip bitirebilir haberiniz olsun! Yolunuzu biraz uzatarak parasız yolları da tercih edebiliyorsunuz güzergaha göre tabii. Gitmeden önce en merak ettiğim yerler Verona ve Siena idi. Gezdikten sonra da merak ettiğime değmiş çünkü ikisi de favorilerim oldu :)

Tarih ve romantizm dolu şehir: Roma

8 günde baştan aşağı İtalya

Tekrar ediyorum, her yeri ayrıntısıyla anlatsam haftalar sürer o yüzden kısa kısa bilgiler vererek yazıma devam edeceğim. Her gezdiğim yeri ayrı beğendim gerçekten, bu tatilde hiç “keşke” dediğim bir şey olmadı. Siz de kesinlikle en çok günü Roma’ya ayırın. Gerçekten büyüleyici bir şehir. Özellikle Vatikan ve Trastevere müthiş! Roma’nın merkezinde yer alan Colosseum, Fontana di Trevi (Aşk Çeşmesi), Piazza di Spagna (İspanyol merdivenleri) ve Castel Sant’Angelo birbirine çok yakın. Şehrin ortasından geçen Tiber Nehri’nin öbür tarafında ise Vatikan San Pietro Meydanı, Trastevere, Pantheon ve Piazza Navona birbirine yürüme mesafesindeler. Siz siz olun meydanlarda yer alan restoranlarda, kafelerde yemek yemeyin. Müthiş lezzetler ara sokaklarda gizli. Her bir sokağa girip çıkın bakın gizli saklı köşelerde ne mekanlar, ne kiliseler, ne dükkanlar, ne galeriler var... Şehrin her köşesini keşfetmek kolay olmasa da antik şehir tarafında yoğunlaşıp hem tarihi hem de çevreyi öğrenebilirsiniz.

Ayrıca önemli bir ayrıntı, İtalya’da tarihi yapıları ve müzeleri gezme kuralları biraz değişebiliyor. Bazı müzeler restorasyon nedeniyle kapalı, bazı dükkanlar öğle tatilinde çalışmıyor, bazı binalar erken kapatılıyor, uzun kuyruklarda da beklemeyi istemiyorsanız önemli müzeler, katedraller için hafta sonunu tercih etmeyin.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • ...
 • 8
 • Sonraki
Yayın tarihi: 15.04.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Fotoğraflar muhteşem. Yazıyla da süslenince soluksuz okunuyor.

29.04.2014 09:57:30 levent uslu