Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

YILIN YARISI TATİLİ

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Yarı eğitim-öğretim yılı bitti, şimdi kısa bir mola ve ardından ikinci döneme başlangıç!

Yazılı ve görsel basında pek çok tatil alternatiflerinin yanı sıra çocuklar/öğrenciler için de pek çok sosyal aktivite alternatifleri yer aldı/alıyor. Siz bunlardan da faydalanarak içinde kendinizin de olduğu ya da olamadığı bir tatil planı hazırladınız çocuğunuza. Çalışan anne iseniz belki de yıllık izninizin bir bölümünü çocuğunuzla beraber tatil yapmak adına bu zaman diliminde kullanmaya çalışacaksınız ya da kullanamayacak ve çocuğunuzun her bir tatil gününü doldurmaya çalışacaksınız programlarla…

Tatil söz konusu olunca zamanın nasıl doldurulacağı önemli bir soru. Siz işte iken ya da evde ama günlük başka işlerle meşgul iken tatilde olan çocuğunuzun cazibesine kapılacağı ilk şey; televizyon olacaktır. Bir diğeri de bilgisayar içindeki oyunlar. İsteseniz de istemeseniz de takla da atsanız, “Benim tatilim, tatilde izleyebileceğimi söylemiştin” diye size olayı savunan çocuğunuzla karşı karşıya kalma olasılığınız da yüksek… Şart ve hal ne olursa olsun yine de bu elektronik eşyaların kullanımının yasaklanması yerine onlara ayrılan zamanın iyi kullanılması ve de diğer programların yoğunluğundan onlara çok da fazla yer kalmaması kanısındayım.

Geçenlerde bir grup anne ile yaptığım sohbet sırasında annelerden bir tanesi; “Tatil zamanlarında çok daha fazla stres yaşadığını, okul zamanı işlerin daha yolunda ve programlı gittiğini ama tatil zamanı her günü programlamanın çok daha zor olduğunu” söyledi. O bunu söyler söylemez diğer anneler de bu görüşe katıldıklarını ifade ettiler. Okul zamanı zaten programlanmış olan okul düzenine uyum sağlamak zorunda oluyor öğrenci ve ailesi. Bu programda günün pek çok zamanı mevcut okul programı içinde geçiyor ve geriye kalan az zamanda ödevler, ertesi güne hazırlık vs derken yitiriliyor. Ama tatil zamanı öyle mi?

O zaman haydi iyi bir tatil programı içinde nelere dikkat edebiliriz birlikte bakalım:

* Tatil zamanı çocuğunuz günlerini anneanne/babaanne ya da ona bakan bir diğer kişi ile geçirecekse ev zamanının bu kişilerle anlaşarak programlanması gerekir. Sizce uygun olmayan bir şey onlar tarafından da uygun olmamalı.

* Tatil zamanı özellikle metropol şehirlerde sinema ve tiyatro gösterileri için eşsiz bir zaman. Muhakkak bu lezzetler çocuğa tattırılmalı. En az bir iki tiyatro gösterisi ve çocuk filmi izlenmeli.

* Okul zamanı yapılamayan arkadaş buluşmaları ve kaynaşmaları içinde tatil harika bir zaman. Ev partileri ve programları yapılmalı…

* Hafta içi her günü okul-ev arasında geçen çocuğunuz için tatilde “sokak günleri” olmalı. Ve o günler sokakta olunmalı. Gezilmeli, tozulmalı… Alışveriş yapılmalı, müzeler ziyaret edilmeli gibi…

* Okula dair de bir şeyler yapılmalı… Bıktırmadan, çok yormadan yazdırılmalı, çizdirilmeli, okutulmalı. Özellikle de birinci dönem yolunda gitmeyen yerler var ise tatilde muhakkak yoluna sokulmalı. Tatilde dinlenmiş zihin ve vücudun algısı da daha yüksek olacaktır.

* Keyifli sabah kahvaltıları olmalı.

* Birlikte yemekler yapılmalı, kurabiyeler pişirilmeli, dolaplar toparlanmalı.

* Tüm bunların yanı sıra da özgür günler olmalı. Mesela oyuncakların dağıtıldığı gün, dağıtıldığı an… Zaten dağıtmayı bilmeyen çocuk toplamayı nasıl öğrenecek öyle değil mi?

* Çocuğa uygun aktiviteler aranmalı, bulunmalı, katılmalısınız…

* Biraz geç yatılıp, biraz da geç kalkılmalı ama bu “biraz” ın sınırı bilinmeli.

* Yukarıda da bahsettiğim gibi TV ve bilgisayar yasak olmamalı, çocuğun ilgi alanında ise muhakkak karşısında zaman geçirmeli ama bu zaman belirli bir zaman olmalı… Olabildiğince kaliteli ve az zaman olmalı. Diğer zamanlar o kadar yoğun olmalı ki onlara o kadarcık zaman kalmalı.

Biraz da nostalji;

* Anneanneli-dedeli, babaanneli-dedeli geçirilecek olan tatil günlerinde kız çocuklar için el becerilerine yönelik aktiviteler olmalı. İki şiş, bir yumak mesela… Hem de el göz koordinasyonu için harika bir aktivite… Erkek çocuklar için bir iki çivi, bir-iki tahta ve bir çekiç mesela… Harika olmalı… 

Yayın tarihi: 28.01.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.