Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

YGS KAPIDA!

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

İki haftadır yoğun olarak üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerimle görüşüyorum. Sınav stratejilerini beraber oluşturduğumuz ve takip ettiğim öğrencilerimle... 

Tüm öğrenciler ”Hocam bir an evvel gelsin de bitsin artık” şeklinde cümle kuruyorlar. Her sene olduğu gibi son haftanın heyecanı ve sabırsızlığı tabi ki. Haklılar. YGS bitsin ki ardından LYS hazırlıklarına devam etsinler. 

Bu arada tıpkı öğrenciler gibi hatta belki onlardan daha heyecanlı ve kaygılı olan anne babalara rastlıyorum. Her ne kadar belli etmemeye çalışsalar da bu heyecanlı ve kaygılı durumları öğrencilere de yansıyor. Bu bir süreç yönetimi son bir hafta da olağanüstü bir değişim yaşanmayacak. Heyecanlıysa ve/veya kaygılıysa çocuğunuz bu son bir hafta içinde olan durum değildir. Süreç içinde zaten böyledir siz şimdi daha çok fark ediyor olabilirsiniz. Bu heyecanın olası sınırlar içinde tutulabilmesi çok önemli. Bu duruma lütfen dikkat ediniz. 

Öğrencilere “Üniversite sınavı senin için ne anlam ifade ediyor?”  diye sorduğumda aldığım ilk yanıt genelde:

- “Her şeyim buna bağlı diyen “ öğrencilerime rastladım!

- “Anneme babama kendimi ispat etmiş olacağım”, “Herkese kendimi ispat etmiş olacağım” diyen öğrenciler,

- “Daha mutlu olacağım”

- “İstediğim her şeyi yapabileceğim sınav sonrası”,

- “Pek çok sezon filmi kaçırdım tek tek onları izleyeceğim” vb cümleler...

Bu cümlelerin bir veya birkaçını kullanan öğrencilerimin hepsine ödevler verdim. Ne ödevlerimi? Hemen bu hafta istediği bir filme gitme ödevi, hemen bu hafta kendini mutlu edecek en az üç şey seçip bunları yapma görevi. Yine hemen bu hafta hiç kimseye kendini ispat etme koşulu gütmeden canının istediği bir şeyi yapma ödevi.... 

“Her şeyim buna bağlı” diyen öğrencilerin içeriği ise çok daha derin.. O bağları kesmek ve olması gereken tek bağı kurmak gerekiyor. 

Sevgili anne babalar YGS sınavı, LYS sınavı, TEOG, okul sınavları i ders sınavları..“Sınav“ adını verdiğimiz sonuç değerlendirmeleri olması gerektiği kadar önemsenmeli ve her çocuğun kendi süreciyle beraber sonuca doğru yol alabileceği unutulmamalı. 

Çocuklarınızın güvenle, sevgiyle sonuç ve süreç ne olursa olsun onları koşulsuz severek ve sevmeye devam ederek yanında olunuz.. En çok buna ihtiyaçları var. Bir de siz bakın bakalım “gelecek” onlar için demek... ”Sınav” kelimesi ne ifade ediyor ve ne kadar önemseniyor... Hiçbir şey kendilerinden daha değerli değil..Olamaz olmamalı da...

Yayın tarihi: 08.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.