Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YENİ OKUL DÖNEMİNE BİR AY KALA YAPILACAKLAR

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Okulların açılması 28 Eylül'e ertelendi (Bazı özel okullar için durum değişebiliyor). Dolayısıyla tatil de uzadı. Kurban Bayramı'nın hemen peşinden okullar başlayacak. Pek çok aile bayram öncesinden tüm hazırlıklarını tamamlayacak. Okul kaydının tamamlanması, okul alışverişinin yapılması vs... Zaman ve emek alsa da fiziki hazırlıklar iyi planlandığı sürece gayet kolay. Asıl önemli olan manevi hazırlıklar...

Pek çok ailede şahit olmuşumdur; yeni başlayan okul dönemi için çocukları kadar onlar da endişeli ve heyecanlıdırlar. Bunu çok belli etmeseler de... Okul hayatı yeni başlayanlar için ayrı, bir üst sınıfa geçecekler için ayrı... Ama sonuçta ne olursa olsun her başlangıç beraberinde heyecanını da getirir.

OKULA HAZIRLIK SÜRECİ

Yeni okul dönemi

Okula başlangıç sürecinin iyi organize edilmesi, sakince yönetilmesi başarılı ve mutlu bir dönemin ilk anahtarıdır. Bunun için neler yapılabilir:

* Yavaş yavaş sabah erken kalkma, erken yatma profiline uyumlanmaya başlama zamanı.

* Geçen senenin eksikliklerini toparlama zamanı. Nedir bunlar?

-Mesela, hafif rüzgar esintili bir sonbahar-yaz akşam yemeğinde geçen seneki okul yılının önce olumlu başarılı olan tarafları, sonra olmayan/olamayanların-nedenleri, niçinleriyle konuşulması.

- Ve olamayanların toparlanması, toparlanılmaya başlanması, planlar, programlar.

* Anne - babanın yeni okul dönemine ve çocuğunun başarısına ait olumlu pekiştireçlerle (abartmadan) her koşulda çocuğunun yanında olduğunu hissettirmesi.

* "Başarı" sözcüğü ve "başarı"dan ne beklendiğinin açık ve net olarak konuşulması.

Bunlar ve benzerleri... Her aile profiline ait değişebilen süreçlerin aile süzgecinden geçmesi ve çocuklarımızda "Ders başarısı, sınav başarısı, iş başarısı vb."den çok daha önce gelen ve hepsini kapsayan "yaşam başarısı"na ait temellerin atılması ve önceliğin bu başarıya verilmesi... 

Yayın tarihi: 26.08.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.