Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YA DERS ÇALIŞMAYI BİLMİYORSA?

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Ebeveynler iyi niyetle çocuklarının öğrenim hayatı başlar başlamaz ki bu ilkokul birinci sınıf sıralarıdır; ders çalışmayı da kendiliğinden bilecek ve bu süreç kendiliğinden işleyecekmiş gibi bakarlar; ama çok büyük bir çoğunlukla öyle olmaz, olamaz! Çünkü ders çalışmayı bilmek, doğuştan getirilen bir yetenek değildir, öğrenilir/öğretilir. Ve öğrenim yaşamı ile birlikte de inişleri çıkışları olan yönetilmesi gereken bir süreçtir. Daha da genel bir tanımlamayla bir organizasyon işidir, ders çalışmak ve ders çalışmayı başarmak!

Sömestir tatilinin ilk haftasını bitirmek üzereyiz. İki haftalık tatil sürecinin bir haftası için çoktan planlar yapıldı ve dinlenilmeye başlandı…

Peki nasıl bir okul dönemi geçti? Çocuğunuzun başarısı istenilen düzeyde mi?

“O ders çalıştı çalışmasına ama onunla beraber peşinde biz de mahvolduk” ,“Kızım /oğlum ders çalış demekten dilimizde tüy bitti!” diyenlerden misiniz yoksa!

 Ya da “Ne yaptıysak yaptık biz bu ders çalışma sürecini bir türlü oturtamadık mı?” diyorsunuz.
“Ne var bizim çocuğumuzda? Neden ders çalışamıyor?” sorusunun yanıtı bulunamadan mı bitti bir okul dönemi ve hala bu soruların yanıtını mı arıyorsunuz?

Sahi çocuğunuz neden ders çalışamıyor? Sıklıkla ders çalışmayı sevmediğini mi söylüyor. Ya da “İçimden ders çalışmak gelmiyor” cümlesiyle tüm sorunun üstünü kapatıyor mu görünüyor? Ya da ders çalıştığını mı zannediyor?

Cümleler bunlar veya benzerleri olsun ders çalışma ile ilgili bir sıkıntı varsa, var demektir ve bu sıkıntı nedenleri, niçinleri ile ele alınıp çözülmelidir. Çocuğunuz ders çalışmayı öğrenebilir hale gelmelidir, bir süreç yönetimiyle...

Bu bir çırpıda olabilecek bir şey değildir. Hiç kimsenin bunu bir çırpıda sağlayabilecek” magic” bir gücü yoktur. Konuya itina ile yaklaşılmalı, bir dönem böyle geçmiş ise geçen dönem artısıyla eksisiyle değerlendirmeli ve ders çalışmayı öğrenme süreci başlatılmalıdır. Ve buna başlamak için de sömestir tatil süreci iyi biz zamandır diyorum, ne dersiniz? 

Yayın tarihi: 30.01.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.