Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SÖMESTİR TATİLİ YAKLAŞIYOR!

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Bir okul yarıyılı daha sona ermekte. Öğrencilerimden de takip ettiğim üzere son tur sınavlar başladı. Görüşmeler sırasında öğrencilerimle akademik durumun yanında tatil planlarını da konuşmaya başladık.

Tatil güzel, önemli ama en az bunun kadar tatile nasıl girildiği de önemli. Yaşı küçük olan öğrencilerimden çok gençlerle kadar yaptığım görüşmelerde tatile giriş psikolojilerini çok önemsediklerini bizzat yaşıyorum. Haklılar da... En az onlar kadar ebeveynler için de yarıyılın nasıl bittiği ve gelecek karne şimdiden beklenmeye başlandı.

Ders çalışmakla ilgili de çok kez yazıp söylemişimdir: "Bu iş bir sonuç işinden daha çok süreç işidir/süreç değerlendirmesidir."

Dolayısıyla son dakika alınan karne üzerinden yapılan değerlendirmelerden çok eylül ayından itibaren süregelen tablo takip edilmeli ve süreç kontrol altında tutulmalıdır. Bu durum hem ebeveynler hem de öğrenci için geçerlidir.

Son dakika gelen karne notları üzerinden yapılan değerlendirmelerin hem aile hem de öğrenciler için yapıcı olmaktan çok yıkıcı olduğu kanısındayım. O yüzden son sınav zamanlarıyla beraber çocuğunuzun;

 • Nasıl bir yarıyıl geçirdiği,
 • Nelere ihtiyacı olduğu,
 • Nasıl bir ikinci dönemin onu beklediği vb. için son bilgi alma ve hedef belirleme zamanlarıdır.

Sevgili anne babalar haydi okula! :)

Yayın tarihi: 05.01.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.