Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SINAVA "O" MU GİRDİ "BİZ" Mİ GİRDİK?

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Geçen hafta özellikle bir şey yazmadım. Yazmak istemedim. Ve son dakika yazacağım bir şeylerin de size iyi geleceğine inanmadım. Nihayetinde olan oldu, olduğu kadarıyla da olacak. Son dakika bir şeyler çok aksi yönde değişmezse…

Peki onlar sınava giriyorlar, hatta yarıladılar. Son sınavın ilk yarısı bitti. Çocuğunuz ne durumda? Klasik soru: Sınavları nasıl geçti? Ve de siz ne durumdasınız?

Hafta sonu bir arkadaşımın kızı da sınava girenler arasındaydı. Dün akşam kısa bir mesaj atarak nasıl olduklarını sordum. Sınav nasıl geçti demedim de, “Haberler iyi mi? Nasılsınız?” türünden bir şeyler yazdım.

Gelen yanıtı aynen yazıyorum: "Yabancı dil sınavına da girdi. Çok yorgun. Elini kolunu kıpırdatacak hali yok. Ama inan biz de çok yorgunuz. Bittik. :)“ İşte yanıt aynen böyleydi.

Çocukları yorgun onlar da yorgunlar…

Çünkü sadece çocuklar/gençler değil beraberinde bu sürece tüm aile katıldığı için sınavın şahıs eki de bu denli değişip, “ben” den çıkıp “biz”e dönüyor.

Bunun doğru bir algı olmadığını hepimiz biliyoruz. Üstelik onlar kadar heyecanlandığımızı belli etmesek de alttan alta gelen o duyguyu pek de saklayamıyoruz. Bunun şiddeti, şekli ailenin dinamiğine göre değişiyor. Artıyor, azalıyor ama sınav bitince herkes rahatlıyor.

Şimdi ilk yarı bitti, önümüzdeki hafta sonundan itibaren tamamen bitecek.

Sınava son dakika kala bir şeyler yazmayı çok da istemediğimi ilk başta belirttim ama bu yazıyı en çok şu nedenle yazıyorum:

Sınavın bitmesi başka bir sürecin başlaması demek. O ne demek?

O, üniversite seçimi, meslek seçimi demek … İşte bence işin gizemi asıl o zaman başlıyor. Yine çocuğunuzla beraber seçim yapacaksınız, yani şahıs eki yine çoğul olacak ama o üniveristeyi o bölümü okuyan ise tekil kişi olarak sadece “o” olacak.

O yüzden lütfen seçim bölümünde çocuğunuz için en doğru olanın gerçekleşmesi adına adına karar vermeyi ona bırakın. Güvenin,, inanın. Çünkü "o" okuyacak "siz" değil…

Yayın tarihi: 17.06.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.