Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

SEÇMEK Mİ SEÇİLMEK Mİ?

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bugün üniversite adaylarının tercih yapma şanslarının son günü. Pek çok seçim listesi yerine ulaştı. Pek çok genç, pek çok üniversite, pek çok puan birbirinin içine girecek sarmaş dolaş, sonra ayrışacak ve oyun makinesinden düşen paralar gibi “trink, trink” seçimler hedefini bulacak.” X öğrenci, Y üniversitesine girmeye hak kazandınız “ vb gibi…

Gençler, uzun bir yolculuktan çıktı. "Sınava hazırlandım, sınava girdim, puanım geldi, tercihlerimi yaptım derken" yoğun bir karmaşanın ardından bir sessizlik hakim etrafta... Peki bitt mi? HAYIR!

Biraz zaman geçtikten sonra tercihlerin arasından okumaya hak kazanılan üniversiteler açıklanacak ve hoop tekrar bir karamaşa. Hangisine gidilecek? Gidelecek mi? Gidilmeyecek mi? Yurtta mı kalınacak, ev mi tutulacak? Yoksa bir daha mı sınava girilecek? Neyse bunlara da bir şekilde karar verilecek ve tekrar sakinleşecek ortalık. Peki bitti mi? HAYIR!

Üniversiteye giriş ve tekrar başlayan akademik yaşam. Peki bitti mi? HAYIR!

Ben gençlere hep şunu söylüyorum. Tabi ki “iyi bir üniversite” okumak önemli. Ama ondan da önemlisi “üniversiteyi iyi okumak. Dolu bir üniversite yaşamına sahip olmak. Okuduğu bölümü dolu dolu okumak. Aktif olmak, üniversitenin sosyal yaşamında yer almak, etkinliklere katılmak, iş yaşamına dair açılma fırsatı verilen staj imkanlarından yararlanmak. Ve daha pek çok şey... Peki bitti mi? HAYIR!

Üniversitenin ardına eklenecek olan lisanüstü programları, yabancı dil yeterlilikleri... Peki bununla da bitti mi? HAYIR!

Geldik iş yaşamına.. Yazılan öz geçmişler, seçilen işler...Yani tekrar tercih?

Seçmek ve seçilmek... İşe de başladınız ... Peki bitti mi? HAYIR! Ardını siz getirin… 

Uzun lafın kısası bu yazı da bitti mi? HAYIR!

YAŞAM BU! Sürsün gitsin dolu dolu... Ama kendi seçimlerinizle ve kararlarınızla…
 

Yayın tarihi: 18.07.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.