Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

OKUMA YAZMA ZORLUĞU NEDİR?

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Aylin, daha birinci sınıfta yazıda başarısız olmuştu. Sözcüklere dikkatini veremiyor, bazı harfleri hiç hatırlamıyordu. Heceleri ters çeviriyor ve yazmak için inanılmaz vakit harcıyordu. Ayrıca sözcükleri öğrenip ezbere yazamadığı zaman çok fazla hata yapıyordu. Genelde “g” ve “k” gibi birbirine benzer harfleri karıştırıyor, çoğunlukla tek heceleri özellikle son ekleri unutuyor veya harflerin sırasını ters çeviriyordu. Bu nedenle yazdığı uzun heceli kelimeler zorlukla okunuyordu. 

Yukarıda kısaca bahsettiğim birinci sınıf öğrencisi Aylin, yazma ve okumayı öğrenmede sınırlı bir kısmi başarısızlık gösteren çocuklar grubundandı. Bu öğrenme bozukluğuna “Okuma-Yazma Bozukluğu” veya “Legasteni” denmektedir. Bu tip çocuklar için konuşma dilini yazı diline çevirebilmek son derece zordur. 

KISMİ BAŞARISIZLIK SORUNU 

Tüm öğrencilerin %10'u her ne kadar diğer derslerde başarılı olsalar da okuma ve yazmayı öyle çabuk öğrenemezler. Bu çocuklar için bu kısmi başarısızlık sorununun olabildiğince çabuk teşhisi önemlidir. Çabuk teşhis edilmelidir ki arkasından okuldan zevk almama, öz güvenin azalması ve psikosomatik ağrılar gibi yan etkiler önlenebilsin. 

okumak

Okuma yazma zorluğu çeken çocuklarda sorun, algılanan bilgilerin işlenmesinden kaynaklanmaktadır. Pek çok “Legastenikte” duyma işleminde bir bozukluk vardır. Örneğin “o” harfini “u” diye veya “g” yi “k” olarak algılar ve öyle yazarlar. Ne yazık ki ayrıca, kelime sıralaması için sezgi yetenekleri, kelime sembollerini fotografik hafızada iyi saklayabilecek derecede gelişmemiştir. Bu, doğru imla yazma konusunda karşılaşılan bir diğer handikaptır. 

ÇALIŞMA PLANLAMASI GEREKLİ

plan

Onlar, her ne kadar özel teşvik de alsalar, imla konusunda mükemmel olamayacaklardır. Fakat zaaflarıyla başa çıkmayı ve yardım stratejileri kullanmayı öğreneceklerdir. Bunun içinde dikkatlilik konusunda son derece başarılı olmalıdırlar. Daha iyi dinlemek ve görebilmek için çocukların iyi bir çalışma planlamasına ihtiyacı vardır. 

Yayın tarihi: 09.12.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.