Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

OKUL ZİLLERİ ÇALMAYA BAŞLIYOR-I

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Tatil rehaveti yavaş yavaş kendini okul temposuna bırakmaya başladı. Yazlık panjurlar, bavullar kapanıyor…Yolcular geri dönüş yolunda...

Kitap, defter kokuları sonbahar rüzgarıyla kendini hissettiriyor ve çocuklarımız yeni bir okul yılına daha giriyorlar. Sadece çocuklar mı ? Anne-babalar da tabii ki…

İşte mutlu, sağlıklı ve başarılı bir okul yılı için olması gerekenler:

Çocuklar henüz sudan çıkmış balık gibiler. Biraz kendilerine gelmelerine izin vermek gerekir. Kolay değil, üzerlerinden tatil rehaveti kalkacak. Tabii bu süreyi de abartmamak lazım.

”Haydi artık okullar açılıyor, biraz ders çalışmaya başlasan iyi olur. Kitap okumalısın. Koskoca yaz geçti bir şey yapmadın!” şekline olumsuz mesajlar içeren cümleler, çocukları okula teşvik etmeyecek, aksine geri adım attıracaktır.

Bunun yerine geçen seneki okul yılında yaşanılan olumlu örnekler hatırlatılarak yeni senenin planlanması konusunda çocuğa yardımcı olunmalıdır.

Yeni okula başlayan bir çocuğunuz varsa onunla o yaşa dair kendi güzel okul anılarınızı paylaşmak-doğal bir süreçte, okula ilk başladığınız gün mesela-ona da keyif katacaktır.

Okul değişikliği ve/veya yeni bir okula başlama söz konusu ise ilk günden önce çocukla beraber mutlaka okul ziyaret edilmelidir. Birkaç öğretmenle tanışıp, okul gezilip havası solunmalıdır. Bu yeni başlangıçlarda hissedilen tedirginliğin kalkmasına yardımcı olacaktır.

Okul kıyafet ve kırtasiye alışverişine mutlaka ama mutlaka çocukla birlikte gidilmeli, defter-kitap kaplama, okul malzemelerini organize etme vb. işler çocuğa ait olmalı. Anne baba yardımcı olarak bu göreve dahil olmalıdır. Çocuk çok küçük ise anne baba görevi devralmalı, çocuk kitabın-defterin ucundan tutarak muhakkak dahil edilmelidir.

*Anne- baba, çocuğunun doğru bir okulda olduğundan emin olmalı, bu konuda bir endişesi var ise bunu çocuğa yansıtmadan çözmeye çalışmalıdır.

*Uyku saatleri en geç üç haftada önceden kış programına göre ayarlamaya başlanmalı ki çocuk okul başladığında zorluk çekmemeli.

*Aynı şekilde beslenme düzeni de kış düzenine göre ayarlanmalı. (Sabah erken ama uygun bir saatte sağlam bir kahvaltı, ardından okuldaki saate uyabilecek bir saate göre öğle yemeği vb…)

*Pek çok okul için kitaplar okul açılmadan önce ailelerin eline geçtiği için çocukla beraber kitaplar şöylesine bir karıştırılıp yeni okul yılında öğrenecekleri üzerinde tatlı sohbetler edilebilir.

Yayın tarihi: 02.09.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.