Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ÖDÜN VERİN!

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bazı ebeveynler çocuklarının her hareketini kontrol etmeye çalışır. Ancak çocukların kendi kendilerine hareket etmeyi öğrenmelerini bu şekilde sağlayamazsınız. Onların deneyim kazanmalarına izin verin. Hatalar da öğrenmemizi sağlayan kaynaklardır.

KENDİ KOPYANIZI OLUŞTURMAYA ÇALIŞMAYIN

Çocuk eğitmek kendi kopyamızı oluşturmaya çalışmak değil, bir yandan önemli bulduğumuz değerleri ona aşılarken aslında kendisi olması için ona yardım edebilmektir. Kişiliğinin gelişebilmesi için, çocuğun belirli bir hareket alanına sahip olması gerekir. Ancak sürekli bizim istediğimiz gibi davranmasını istersek bu mümkün olmaz. Ondan, korku ve utanç üzerine kurulu, körü körüne bir itaat mı beklemeliyiz? Yoksa çok önemsediğimiz değerleri kabul etmesini mi sağlamalıyız?

Her şeyi özellikle de çocuklarımızı kontrol etmek isteği, çok fazla enerji gerektirir ve beklediğimiz tepkinin tam tersini almamıza neden olabilir. Aşırı kontrolcü olmamız, çocuğa aşılamak istediğimiz doğru davranışları olumsuz etkiler.

ÖDÜN VERMEK BOYUN EĞMEK DEĞİLDİR

Ödün vermek, boyun eğmek değil, sarf edilen çabaya değer vererek, bazı şeylerin mükemmel olmamasını kabul etmeyi öğrenmektir. Bu aynı zamanda çocuğun kendi başına hareket etmeye olan ilgisinin devamlılığını sağlamanın da en iyi yoludur.

KONTROL ETMEKTEN VAZGEÇİN

Yaşamınızın kontrolünü elinize alın ama ötekilerin yaşamını kontrol etmekten kaçının. Çocuklarımız kendi seçimlerini yapabilen , kendi kararlarını alabilen ve kendi yaşamını yöneten olabilmeliler öyle değil mi?

Yayın tarihi: 16.05.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.