Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MANDALA ÇALIŞMALARI DİKKATİ TOPLAMAYA YARDIMCI OLUYOR

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Şu sıralar çok gündemde olan ve her kitapçıya gittiğimizde model model farklı farklı kitapçıklar, etkinlikler şeklinde gördüğümüz mandalalar için annelerden çok fazla soru alıyorum:

“Gerçekten dikkati artırıyor mu? Zihni rahatlatıyor mu diye...

MANDALA NEDİR?

Mandala, Sanskritçe’de “daire” anlamına gelir. Budizm’de bir meditasyon tekniğidir. Batı’da nöropedagoji, mandalaları stres karşıtı bir araç olarak kullanır.  Peki mandala çalışmalarının öğrenmeye faydası var mı? 

mandala

ÇOCUĞUN DİKKATİNİ TOPLAMASINA YARDIMCI OLUYOR

mandala

 

Dikkat ve/veya konsantrasyon kapasitesini desteklemesi için çocukların ödevlerine veya çalışmaya başlamadan önce mandala boyaması gayet olumlu bir etki yaratacaktır. Üstelik mandalalar bir merkezde toplanan resimler olduğu için çocuğun zihninin bir noktaya toplanmasına yardımcı olur. Ayrıca boyama, yatıştırıcı, eğlenceli ve canlandırıcı bir aktivite olduğundan çocuğun boyamadan sonra ödevlerine sağlam kafayla başlamasını sağlar.

ÇALIŞMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE 5 DAKİKA AYIRMASI YETERLİ

Çocuğun konsantrasyonunu artırması gerekiyorsa mandalayı beş dakika boyunca dıştan içe doğru boyasın. Bitirmesi şart değil, ertesi gün devam eder. Çocuğun dikkatini artırması gerektiği zaman da aynı şeyi yapın. Ancak bu sefer içten dışa doğru boyasın.

Çocuğunuzu öğrenme faaliyetine hazırlayacak daha pek çok başka faaliyetler de var. Ben yaz tatili süresince çok sorulduğu için ve tatil bitmeden sizinle bu konudaki fikirlerimi paylaşmak istedim.
 

Yayın tarihi: 22.08.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.