Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KAZANMAMAK İÇİN ÇALIŞMAK!

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Birkaç yıl önce üniversite sınavına üçüncü kez girecek bir öğrencimle beraberdim. Öğrencimin bana geliş nedeni "sınav kaygısı ve başarısızlık". İlk birkaç görüşmede nasıl ders çalıştığı, dershane sistemi, evde ders çalışma sistemi, hedefi vb. akademik süreçleri toparlamak ve organize etmekle geçti. Akademik süreç daha yoluna girer gibi olmuştu ama hala bir sıkıntı vardı…

Bu kez işin biraz daha duygusal boyutuna aile dinamiklerine girmeye karar verdim. Öncesinde öğrencim bu kısma girmeye pek izin vermemişti. Seansların birinde -kendiliğinden anlatmak istedi- yaşadığı bir tacizden bahsetti. Anlatırken hala yaşıyor gibiydi. Uzak geçmişte de olsa yaşadığı bu taciz onun yaşam kaynaklarını köreltmiş, anne babasına daha çok bağımlı hale gelmesine yol açmış, yalnızlıktan korkmuş ve yaşama dair her şeyi sorgular hale getirmişti.

Okumayı çok arzu ettiği üniversite bulunduğu şehrin dışında olduğu için de kazanmayı çok arzu etse de anne babasından ayrılmayı istemediği, yalnız kalmaktan korktuğu için üç senedir kazanmamak için çalışıyordu. İşte bunu fark ettiğimiz o gün, öğrencimin üniversiteyi kazanması için adım atmaya başladığı ilk gün oldu. Şimdi arzu ettiği üniversitede okuyor. Güvenle, çalışarak...

Sınav kazanmak ya da yaşamdaki başka hedefler için zihinsel süreçlerimize ve bağlantılarımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü sistem yaşanılan hiç bir olayı, öğrenilen hiç bir bilgiyi unutmuyor (bizim önemsediğimiz ve algıladığımız şekline bağlı olarak)İşin bu boyutunu da sizlerle paylaşmak istedim.
 

Yayın tarihi: 10.12.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.