Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ELEŞTİRMEYİN!

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Çocuklar, sürekli eleştiriye maruz kalırlarsa genellikle başarısızlık korkusu geliştirirler. Eleştiri, güvensizliğin belirtisidir.

Anne babalarının beklentileri ve mükemmeliyetçiliği nedeniyle pek çok sayıda genç; sporda, sanatta, müzikte ya da okulda başarıyı tadamamışlardır. Ne kadar çok sayıda çocuk, “Gerçek dışı “düşüncesini anne veya babasının gülerek karşılamasından düş kırıklığına uğramıştır.

Bir çocuğa bağırdığınızda, onu kızgınlıkla eleştirdiğinizde ya da kişiliğine saldırdığınızda, onda daha yeni bir şey deneme arzusu ya da risk alma yürekliliği kalır mı?

Pek çok kez kulağımıza gelen bir cümledir değil mi? “Ne laf anlamaz çocuksun!” Bu cümleyi duyan bir çocuk sizce nasıl hisseder? Güvenli mi, güvensiz mi? Tabii ki güvensiz…

Çocuklarınızı başkalarının yanında azarlar ve küçük düşürürseniz, çocuğunuzda; kendine güvensizlik, aşağılık kompleksi ya da kalabalıktan kaçma gibi kişilik bozuklukları meydana gelir. Başkalarının yanında küçük düşürülen çocukta, “İntikam alma duygusu” uyanacaktır.

O yüzden ve pek çok yüzden çocuklarımıza güven, mutluluk vermeliyiz, gülümsemeliyiz ve karşılıksız sevmeliyiz. Karşılıksız…
 

Yayın tarihi: 08.03.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.