Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EĞİTİM TEKNOLOJİLERİNDEKİ GELİŞMELER EĞİTİM HAYATINA NASIL YANSIYOR?

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Öğrenme, beş duyunun kullanılmasıyla en yüksek performansına ulaşır. Teknolojideki gelişmeler ise bu cümlenin tüm detaylarını doldurmaktadır. Öyle ki öğrenici öğrenirken teknolojik aletlerle -ki bunun başında bilgisayarlar gelmekte- görerek, dokunarak, duyarak öğrenmesini gerçekleştirmektedir. Bu da bilginin daha kalıcı olmasının yanı sıra bilgiyi öğrenmeyi de öğrenci yaşamında daha cazip ve istenir hale getirmektedir. 

Son zamanlarda teknolojideki yeni gelişmeler sonucunda sınıflarda kullanılan “akıllı tahta” sistemleri, öğreticinin de işini kolaylaştırmakta, zaman kazandırmakta, öğretme işini zevkli hale getirmekte, öğrenmeyi çeşitlendirmektedir.

Bilgi dünyasına ulaşmayı daha somut hale getiren teknolojik gelişmeler, öğrenmedeki sınırlamalara da imkan vermemektedir. Bu da eğitim yaşamı için oldukça değerlidir. Bilgiye bir tuş kadar yakın olmak, yani bilgiye ulaşılabilirlik eğitimin de alanlarını artırmakta, kaliteli hale getirmektedir. Yine soyut halden somut hale gelen bilgi, öğrenme kavramını yaşanılır hale getirmektedir.

Şöyle ki, 1990’lı yıllarda Türkiye’ye daha yeni yeni girmeye çalışan bilgisayar teknolojisi üniversitelerde öğretim yaşamında tanıtılmaya başlanmıştı. Üniversite bünyesinde ise bir ya da iki bilgisayar ancak vardı. Derslerde bilgisayar ve işlevleri, bölümleri tahtaya çizilerek anlatılıyordu. Ama şimdilerde her öğrencinin elinde teknolojik bilgiye ulaşmayı sağlayan bir araç var. İşte bilgiye bir tuş yakınlığı böyle olsa gerek.

Bunların dışında teknolojik gelişmelerin olumsuz yanlarına da değinmekte fayda var. “Bilgiye bir tuş kadar yakın olmak” öğrencilerde okuma, araştırma, sorgulama tembelliğini de beraberinde getiriyor. Öğrenici “Nasıl olsa bilgisayardan bulurum” deyip, arama motorlarından bulduğu bilgiyi okumadan, özümsemeden olduğu gibi alarak araştırmasını, öğrenmesini gerçekleştirdiğini düşünüyor.

Ayrıca bilgisayarlarını bilgi almak dışında kullanan çocuklar için oldukça cazip tutulan oyun dünyası, kaliteli kullanılmadığı sürece bağımlılık yaratıyor, konsantrasyon bozukluklarına yol açıyor, kısa süreli dikkat geliştiriyor. En önemli olumsuz yanı ise zaman kaybı!

Gelişen her şeyin değişmesi kaçınılmaz bir sondur. Hal böyle olunca teknolojik gelişmeler beraberinde hızlı değişimleri de içerdiği için bu değişimlere esir olmadan, onları takip ederek eğitim yaşamına devam edilmesi gerekir. Bu da olumsuzlukları olabildiğince bertaraf edip olumlu yanları baz almakla gerçekleşebilecek bir süreçtir. 

Yayın tarihi: 29.10.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.