Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOK ZEKİ AMA ÇALIŞMIYOR

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Yaz rehavetinin üzerimizden kalkmasına az bir zaman kaldı. Bu ayın sonuna doğru başlayan şehre dönüşler ve okul hazırlıkları hızla yaşamımıza girer ve ne olduğunu anlamadan yeni bir okul dönemi hem bizim hem de çocuklarımız için başlayıverir. 

Okul hazırlıkları dışında bütün yaz biraz nadasa bıraktığımız, unutmasak da çok fazla dillendirmediğimiz çocuğumuzun başarılarıyla ilgili cümleler de yavaş yavaş dile gelmeye başlar. İşte bunlardan bir tanesi: "Kızım/oğlum çok zeki ama çalışmıyor!"

Burada yapılan en büyük hata; çocuğun gerçek kapasitesinin görülememesidir. Anne baba sarfettiği ya da hissettirdiği bu cümle ile öfkelenerek çocuğun üzerinde büyük bir baskı oluşturmaktadır.

çocuk başarı

Aslında biraz dikkat edecek olursak günümüzde sıklıkla hemen hemen her çocuk için aynı cümle kullanılıyor gibi. Ya okullar tarafından gerçekçi değerlendirmeler yapılamıyor ve başarılı olamayan/ders çalışmayı bilmeyen öğrencinin ailesine böyle bir geri bildirim sunuluyor, ya da aile çocuğunu böyle görmek istiyor.

Böylesi bir durumda aileler çocuklarının kapasitesinin düşük olmasını kabullenememek bir yana, çocuğunun başarısızlığını da kendi başarısızlığı olarak gördüğü için böyle bir cümlenin altına gizlenmek onları rahatlatıyor.

Olması gereken nedir? Çocuğun yeteneğini gerçekçi olarak değerlendirmek! Ve de onu bu gerçekçi yeteneği çerçevesinde teşvik etmek.
Çocuğun her bir başarısı ufak dahi olsa , onun kendine güvenini arttıracağından çocuğa gerçekçi yaklaşıp başarılarını gerçekçi değerlendirmek-ne az ne de fazla- çocuğun kendini aynada gerçek şekliyle görmesine ve olası sorunlarını-ders çalışmayı bilmemek, organize olamamak vb - kabullenmesine ve çözümleri için işbirlikçi olmasına neden olacaktır.  

Yayın tarihi: 11.08.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.