Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOK ÇALIŞMAK MI, ETKİLİ VE VERİMLİ ÇALIŞMAK MI?

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Üniversite sınavına hazırlanan bir öğrencim ilk karşılaşmamızda kendinden emin ve gururla günde 500 soru çözdüğünden bahsetti hemen. “Çalışıyorum, gerçekten çok çalışıyorum ama.....” diye de devam etti.

Öğrencimin bildiği tek doğru, günde çözdüğü soru sayısıydı fakat ne kadar etkili ve verimli çalıştığından haberi yoktu, kafası karışıktı. Kaldı ki bu durum deneme sınavlarına da olumsuz bir şekilde yansımıştı. Netleri yükselmemiş, sınav başarı grafiği çok inişli çıkışlıydı. Burada yapılması gereken öğrencinin ders çalışma şeklinin planlanması, neyi bilip neyi bilmediği; neye ne kadar çalışmalı, ne kadar vakit harcamalı vb. sorularla örülmüş çalışmanın organize edilmesiydi.

çocuk ders çalışma

SİZ ÇOCUĞUNUZUN ÇALIŞMASININ NASIL OLDUĞUNUN FARKINDA MISINIZ?

Gerçekten çalışmak için mi çalışıyor, yoksa çalışmaya mı çalışıyor, ya da çalışamayıp çalıştırılıyor mu? Eğer çocuğunuz herhangi bir dersin sınavı için saatlerce ders başında kalıp ertesi gün “Sınavım kötü geçti” diyorsa ve bu senaryo sıklıkla tekrarlanıyorsa gerçekten ziller çalmaya başlamış demektir. Hemen çocuğunuzun ders çalışma biçimine bakıp olmayanı /olamayanları tespit edip “Ders çalışma sisteminin öğretilmesi/öğrenmesi” üzerinde harekete geçin. Eğer bu durum gözden kaçarsa ya da iyi niyetle bir şekilde nasılsa öğrenecektir diye düşünülürse sınıf seviyesi yükseldikçe işin daha zorlaşacağını unutmayın!

Önemli olan çok çalışmak değil, etkili ve verimli çalışmayı başarabilmektir.

Yayın tarihi: 11.01.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.