Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUM VE PROGRAMLAMA-2

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Program program koşan çocuklarımız evde tek başına kaldıklarında ne yapacaklarını bilemiyorlar, canları sıkılıyor. Haklılar da çünkü kendilerini nasıl meşgul edeceklerini bilmiyorlar, öğrenmemiş oluyorlar.

Az ama öz program en doğrusu. Çocuğunuzun fiziksel ve sosyal gelişimine, ihtiyaçlarına hizmet eden az ama öz program yapılmalı. Çocuk bir taraftan kendi ana dilinde iyi bir okur- yazar olarak yetişirken diğer taraftan haftada bir iki gün yüzme dersi aldırılarak onun sağlığı ve fiziksel gelişmi ile ilgili bir program yapalabilir. Robotlara, maketlere çok meraklıysa hobi olarak bu alanı genişletilebilir. Kendi anadil okur yazarlığının yanında İngilizce seviyesine uygun çizgi filmlerle, müziklerle görsel ve işitsel olarak bu alanı doldurulabilir. Anne ve/veya babasından ders çalışmayı öğrenebilir. Gerçekten desteğe ihtiyacı varsa abartılmadan, sıkmadan-bıktırmadan/hedefe uygun olarak bu destek alınabilir. Ve daha pek çok şey…

En önemlisi çocukluklarıkaçmamalı … Oynamalılar, koşmalılar, zıplamalılar, düşmeliler, ip atlamalılar, bahçeleri olmasa da kapalı garajlarda güvenli bir bölümde sek sek oynamalılar. İstenildiğinde her şey yaratılabilir değil mi?

Canları sıkıla sıkıla kendi başlarına bir şey yaratmayı, oynamayı, oyalanmayı öğrenmeliler. Sürekli programlanarak devam edilen bir yaşamda bunu öğrenmeleri çok zor.

Sahi siz tek başınıza kaldığınızda canınız sıkılıyor mu? Yoksa hem çocuğunuzu hem de kendinizi programlamayı iyi başaranlardan mısınız?

Soruyorum: Programlasak da mı yaşasak, programlamasak da mı yaşasak!
 

Yayın tarihi: 19.11.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.