Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUM NEDEN DERS ÇALIŞMIYOR/ÇALIŞAMIYOR?

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Ders çalışmayı öğrenmiş, sürece hakim olmuş bir çocuk ilk başta kendisi rahat, öz güvenli ve başarılı olacak anne ve babası ile arasına ders çalışmanın girmesine izin vermeyecektir.

Bu sürecin sağlıklı işlemesi için dikkat edilecek noktaları şöyle sıralayabiliriz.

Çocuğunuz kime göre ders çalışamıyor? Önce bu sorunun yanıtı bulmak gerekli. Size göre ders çalışamayan çocuğunuz, aslında kendine göre ders çalışıyor olabilir. Ya da ders çalıştığını zannediyor olabilir.

Ders çalışmak nedir? İşte bu soru çok önemli bir soru. Özellikle de bu sorunun yanıtının çocuklar tarafından bilinebilmesi ve ders çalışmayı öğrenebilmesi aslında bu konu ile ilgili problemleri de yok edecektir.

Ders çalışmak öğrenilebilir/öğretilebilir bir süreçtir. Ebeveynlerin pek çoğu okula başladıkları ilk günden itibaren çocuklarının ders çalışmayı sanki doğuştan bildiği fikrine kapılırlar. Ve çocuklarını ders çalışır, doğru tekniklerle ders çalışır halde görmek arzusunu duyarlar. Aslında çocuk “ders, ödev, tekrar etmek” gibi kavramlara bile yabancı iken bu kavramlara eklenen “çalışmak” sözcüğüne daha da yabancıdır. Dolayısıyla ders çalışmak, doğuştan getirilen bir yetenek değildir. Öğretilebilir ve öğrenilebilir bir süreçtir.

Ders çalışmak, çalışarak öğrenilir. Okulda öğrenim ve öğretimle ilgili tüm süreci yöneten öğretmen sayesinde çocuk –eğer bu alanla ilgili başka problemler yoksa- dersi derste öğrenir. Ama eve geldiğinde öğretmen faktörü yoktur ve çocuk bu süreci yönetmekte zorlanır. Eğer sürece rehberlik edecek kimse olmaz ise ve bu durumun sayısı da giderek çoğalır ise çocuk biraz sonra ders çalışamaz hale gelecek ve evde de sorunlar kendini gösterecektir.

Anne ve/veya baba çocuğa ders çalışmak konusunda rehberlik etmelidir. Bu özellikle okulun ilk yılları için çok önemlidir. Çocuğunu iyi gözlemlemeli var ise sorunun ne olduğunu tespit yoluna gidip çözümler oluşturulmalıdır.

Çocuk, okuduğunu anlamalı. Okuduğunu anlayabilen çocuk, ders çalışma sürecine dair zorlukların yarısını hatta yarısından fazlasını çözmüş çocuktur. Ders çalışabilen çocuk, okuduğunu anlayabilen ve anladıklarını da sözlü-yazılı aktarabilen çocuktur.

Çocuğun matematik okuması da iyi olmalıdır. Aritmetiği çok güçlü ve hızlı olan bir çocuk, matematik dersine ilişkin bir problemi, hızlı zihnine rağmen çözemiyorsa bu noktada matematik okumasında sorun vardır. Ve bu çocuk sorun giderilmezse aritmetik işlemlerde sorun yaşamayacak ama problem okuma ve anlamalarda zorlanacaktır.

Tekrar etmek ne demek bilmelidir. Çocukların ebeveynlerden sıklıkla duyduğu yönergelerden biridir: “Öğrendiklerini tekrar etmelisin” Peki çocuk, tekrar etmek ne demek bilmiyorsa…

Çocuk öğrenirken hangi duyularını kullanıyor? Görerek mi, duyarak mı, hem görerek hem duyarak mı öğrenebiliyor bilinmeli. Görsel bir çocuk, matematiği de okuyarak öğrenebileceğini düşünebilir ama öğrenmesi tam olarak gerçekleşemez. Aynı zamanda dokunmalı, çözülen problemleri bir daha çözmeli, işlemler yapabilmelidir.

Zaman kaliteli kullanılmalı. Ders başında ne 5-10 dk. ne de 5 saat geçirilmeli. İhtiyaca göre zaman ayarlanmalı ve az ya da çok zaman kullanımı konusunda çocuğu eleştirmeden rehber olunmalı.

TV, bilgisayar vb teknolojik aletlerin kullanımı karşısına ders çalışmak konulmamalı. TV ya da bilgisayar başında zaman geçirmeyi ayarlayamayan bir çocuk, “TVyi kapatıp hemen derse oturuyorsun!” yönergesini sıklıkla duyduğunda TVnin cazibesi daha çok artmakta, ders ise cazibesini yitirmektedir.

Yayın tarihi: 02.06.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.