Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇALIŞAN ANNE VE ÇOCUĞU

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Anneliğin getirdiği içgüdüyle ilk bakım yılları çabucak geçer. Anne etrafından da destek alarak, bebeğinin ihtiyaçlarını, hem de tüm bebekler için neredeyse klişe olmuş geleneksel yöntemlerin birçoğuyla halledebilir. Ama okul yaşı gelip çatınca işler değişir.

Annelik içgüdüsü eğitim sistemini anlamaya yetmez. Çocuğuna göre ders çalışma yöntemini öğretmeye yetmez/yetmeyebilir. Mesela anne, harika bir annedir ama iyi bir ders çalıştırıcı olamayabilir.

Artık bebeği büyümüştür ve bir öğrenicidir, pek çok şeyin öğretilmesi gerekir.

Çalışan annenin çocuğunun eğitimi için yapması gerekenler şöyle özetlenebilir:

 • Bebekken çocuğunun bakımını büyükanne ve/veya bakıcıya emanet edip bu bakıma güvenen anne, şimdi de çocuğunun eğitim yaşamı için okuluna ve öğretmenine güvenmelidir.
 • Bunun için de çocuğuna iyi bir okul seçmelidir. Nedir iyi okul? Kısaca, çocuğunun sosyal ve duygusal ihtiyaçlarına cevap verebilecek, bireysel farklıklarına özen gösterecek ve gelişimini sağlıkla tamamlayabileceğine inanılan okul, iyi okuldur. 
 • Okul yaşamının ilk günlerinden itibaren “Ders nasıl çalışır?” sorusunun cevabını çocuğuna öğretebilmeli, bunun öğrenilebilir ve öğretilebilir bir süreç olduğunu akıldan çıkarmamalıdır.
 • Bu süreç öğretilemiyor ya da öğrenilemiyorsa muhakkak bir profesyonelden/uzmandan destek alınmalıdır.
 • Çocuğun kendi bakımı ve yaşamına ilişkin sorumlukları okul günlerinden de önce yerleştirilmesi, oluşturulması gerekmektedir. Bu durumda “sorumluluk” olmazsa olmaz bir sözcüktür.
 • Çalışan anne, şayet bebeğinin de onu ilk yıllarda “çalınan anne” olarak hissettiği gibi hissediyorsa işler kötüye gidiyor demektir.
 • Bu tarz durumlarda çocuğun dersleri vb. herhangi bir ters durum esnasında anne hemen “Bak, ben ne için çalışıyorum? Senin için. Saat kaçlara kadar canım çıkıyor. Sırf sana bu imkânları sağlamak için. Senden tek isteğim, derslerine çalışman. Başarılı olman vb.” çocukta bomba etkisi yaratacak söylemlere girebilir. Bu söylemler ne anneyi ne de çocuğu hiçbir olumlu duruma götürmediği gibi işleri bir hayli zorlaştırmaktadır.
 • Anne işte, çocuğu okulda. Anne işte çalışıyor, çocuğu evde dersini çalışıyor.Anne çalışıyor; ona en yakışan üretkenliğini hayata geçirmek, gelişmek, üretmek ve kendini iyi hissetmek için. Çocuğu ders çalışıyor, büyümek, gelişmek ve yaşama katılmak için. Değer üretmek için...
Yayın tarihi: 13.08.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.