Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEN OLAMADIM BARİ O OLSUN!

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Üniversite sınavları bitti, tercihler yapıldı, sonuçlar açıklandı. Kimileri mutlu, kimileri üzgün. Öğrenciler sınav stresinden daha çok, tercih yaparken zorlandılar ve bu sene nedendir bilmem kulağıma her seneden daha fazla yukarıda başlık olarak belirlediğim cümleye dair sorunlar geldi. "Ben olamadım, hiç değilse o olsun!" Ve gençler bu cümlenin altında ezildiler, pek çoğu da sesini çıkaramadı. "Sesini çıkaramamak" ayrı bir yazı başlığı, ayrı bir konu!

Çocuğunu kendi hayallerini gerçekleştirme aracı olarak görmek, bizim ülkemizde çok yaygın bir durum. Anne babalar, kendi gerçekleştiremedikleri şeyler için, farkına varmadan/vararak çocuklarını kullanıyorlar.

Çocuk hangi üniversitenin hangi bölümüne gitsin, hangi mesleği seçsin? Anne baba çocuğu adına karar veriyor ve şöyle bir açıklamada bulunuyor: "Ben okuyamadım bari şimdi o okusun!"

Ya da aklı çıkıyor, "Konservatuar okuyup ne yapacak, elinde altın bileziği olsun, mühendislik okusun"

Seçimlerini kendi yapamamış, kararlarını kendi vermemiş gençlerimiz neyi neden okuduğunu tam da bilmeden hayata atılıyor ve en önemli kısmı kaçırıyor belki de... En önemli kısım ne mi? "Hayat başarısı! Yaşamdan keyif almak!"

Sonra da hepimiz karşılaşıyoruz, mutsuz bir doktor, hasbel kader avukat olmuş bir hanım ya da bey, banka memuru bir diğeri... Azıcık içlerine girdiğimizde ise duyduğumuz hep benzer cümle "Ben aslında doktor/avukat veya bankacı olmak istememiştim ki!"...

Yayın tarihi: 28.07.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.