Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BAŞARI, OKUL BAŞARISI İLE SINIRLANMAMALI!

 YAZARI TAKİP ET X
Mürüvvet Adalı Uygun’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

“Başarı” denildiğinde akla gelen ilk kavram, genelde “okul başarısı/ders başarısı” oluyor. Biz böyle algıladığımız için, ya da genelde böyle algılandığı için çocuklarımıza da yansıması aynı şekilde oluyor. Böylece masum bir sözcük olan “başarı” sözcüğünü, önüne arkasına koyduğumuz diğer sözcüklerle belki de farkında olmada korkutucu bir hale getiriyoruz.

Başarı sadece okul başarısı ile sınırlandırılmamalıdır

Okulla hiç ilgisi olmayan küçük başarılar ve pozitif özellikleri için çocuklar, övülmeli ve desteklenmeli. Her anne-baba çocuğuna güvenmeli. Kendine güveni olan çocuklar her bakımdan daha rahattır.

Çocuğunuzun okul arkadaşlarıyla ilişkiler kurun.
Evde çocuğunuzun özel yeteneklerine dikkat edin. Gerçekten neyi iyi yapıyor?
El becerisi çok mu gelişmiş? Çekiç ve çivi, tahta vb. eline çok mu yakışıyor?
Suyla oynamayı mı çok seviyor?
Kağıtları katlamaya, boyamaya yeni bir şeyler dizayn etmeye mi bayılıyor?
Basket potası ve topu görünce her şeyi unutuyor mu?
Yoksa çocuğunuz size mutfakta yemek pişirmede yardım etmeyi mi seviyor? gibi gibi... 

ÇOCUĞUNUZUN KİŞİSEL GÜÇLERİNİ TANIMASINI SAĞLAYIN

Çocuğunuza kişisel güçlerini tanıma şansı veren her şey, bilincini kuvvetlendirmesi ve öz güvenini yaratması konusunda yardımcı olur. Bu da öğrenmenin en önemli koşuludur. Çünkü, kendini güvende hisseden ve denemekten korkmayan bir çocuk, öğrenmeye hazırdır.

Çabuk kazanılan öğrenme başarısı önemli değildir. Önemli olan “başarısızlık” döngüsünün kırılması ve hangi alanda olursa olsun çocuğunuza başarı deneyimleri yaratmanızdır. Çünkü yaşam en doğal haliyle böyle akar. Yani “başarı” sadece “okul başarısı”ndan ibaret değildir. Her okul çocuğu hoşlandığı ve zevk aldığı, deşarj olduğu bir spor dalıyla uğraşmalıdır. Burada becerisi gelişir, dayanıklılığını test eder, motivasyonu artar, ekip yeteneği eğitilir ve de varsa agresyonu ve panikleri düzeltilir.

Çocuk ve spor

İster spor, ister başka alanda olsun elde edilen başarı deneyimleri, çalışma alanı ve öğrenme motivasyonunu olumlu etkiler ve önünde sonunda okuldaki başarı sonuçlarına ulaştırır.
 

Yayın tarihi: 23.02.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.