Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÖPÜŞMEK GÜZEL AMA...

 YAZARI TAKİP ET X
Merih Keçe’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Ağız ve Diş Sağlığı Diş Hekimi & EFT ve NLP Uzmanı
 
 

 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Hijyenik olmayan bir ağız boşluğunda; dünya nüfusundan daha fazla sayıda mikroorganizma vardır. Bu nedenle öpüşme gibi direkt temas ya da öksürme, hapşırma gibi indirek yollardan pek çok enfeksiyon tükürük yoluyla bulaşabilmektedir. Öpüşme ile sık bulaşan hastalıkların bazıları şunlardır;

-Soğuk algınlığı
-Grip
-A grubu beta hemolitik streptokoklar
-Çocukluk çağı döküntülü hastalıkları (kızamık, kabakulak, suçiçeği, enteroviruslar gibi)
-İnfeksiyöz mononükleoz (Öpüşme hastalığı)
-Tüberküloz
- Herpes (uçuk)

Ağız içi yaralar tehlikeli…

Bilinenin aksine Hepatit B, Hepatit C, AIDS gibi hastalık etkenleri tükürükte bulunabilmekle birlikte tükürükte çok düşük miktarlarda bulunduklarından bu yolla bulaşma nadirdir. Travmatik olmayan yani kanla temasın söz konusu olmadığı öpüşmeler bu hastalıklar için bulaştırıcı değildir. Eğer, kişinin ağız içinde, dilinde, dudağında yara ya da diş etlerinde kanama varsa az bir ihtimal olmakla birlikte öpüşmeyle hepatit geçebilir. Burada önemli nokta derinin ve mukozanın bütünlüğünün bozulmasıdır. Diş etleri sık kanayan kişiler hem virüsü alma hem de hastalığı bulaştırma açısından riskli kişilerdir.

İndirekt bulaşmaya dikkat edilmeli…

İndirekt bulaşma; hasta kişinin solunum salgıları ile temas sonucu oluşur. Hasta konuşma, gülme, hapşırma, öksürme ile ortama enfekte salgılar saçar. Bunlar havada bir metre kadar yayılarak yakında ki kişinin ağız, burun, göz dokularında yerleşebilir. Hava yolu ile bulaşan hastalıklar, havada damlacık halinde ya da yerde toz zerreciklerine karışmış halde bulunurlar. Bu virüsler sağlıklı kişilerin solunum yoluna girerek onlarında enfeksiyon kapmasına neden olurlar. Boğmaca, grip, zatürre, tüberküloz, damlacık saçılması ile bulaşan enfeksiyonlardır.

Korunmak önemli…

 • Yerlere tükürmeyin.
 • Öksürmek, hapşırmak ve tükürmek için kağıt mendilleri kullanın ve çöp kutularına atın.
 • Ellerinizi sık sık yıkayın.
 • Ağız hijyenine önem verin.
 • Günde iki kez tuzlu ya da karbonatlı suyla gargara yapmak oldukça faydalıdır.
 • Yaşam alanlarının sık sık havalandırılması, salgın dönemlerinde maske kullanımı oldukça önemlidir.
 • Fazla öpüşmeyin. Bir sevgi gösterisidir öpüşmek ama öpüşelim derken sağlığımızdan olmayalım. Özellikle kış aylarında ve infeksiyon bulguları olan kişilerle öpüşmekten kaçınalım. Kalp hastaları, küçük bebekler, bağışıklık sistemi baskılanmış kanser hastaları ve önemli ameliyatlar geçirmiş kişilerin ise nekahet döneminde çok daha dikkatli olması gerekmektedir.
Yayın tarihi: 25.11.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.