Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İLERİ YAŞ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

 YAZARI TAKİP ET X
Merih Keçe’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Ağız ve Diş Sağlığı Diş Hekimi & EFT ve NLP Uzmanı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Dişler, evde yapılan diş bakımı ve düzenli diş muayeneleriyle her ne kadar sağlıklı kalsa da, ileri yaşla birlikte ağız ve diş sağlığı ile ilgili bir takım problemlerle karşı karşıya kalmak kaçınılmaz olabiliyor. Kişinin genel sağlık durumundaki olumsuzluklar ve ilaç kullanımı nedeniyle ağız ve diş sağlığı da aynı ölçüde tehdit altında girebiliyor. Gelecekte olası diş problemlerin şiddetini azaltabilmek için diş hastalığı belirtilerine dikkat etmek, doğru ağız ve diş bakımını uygulamak önem taşıyor.

Önceden önlem almak gerekiyor

Yaş ilerledikçe artan problemlerin başında diş hassasiyeti ve çürükler geliyor. Diş kökü yüzeyinde oluşan çürük oluşumlarının hızını azaltabilmek için düzenli olarak florürlü diş macunu ile diş fırçalamanın yanı sıra, günde bir kez mutlaka diş ipi kullanılması ve düzenli olarak diş hekimine giderek, çürük oluşumlarının takibinin yapılması gerekiyor. Zamanla diş etinin çekilmesi ve diş minesiyle kaplı olmayan köklerin ortaya çıkmasıyla oluşan diş hassasiyeti için özel üretilmiş diş macunu kullanımı önem taşıyor. Diş macunu kullanımından sonra hala problem devam ederse mutlaka diş hekimine başvurulması gerekiyor.

Diş eti hastalıklarını ciddiye alın!

Bunun dışında, özellikle 40 yaş ve üstü bireylerde ortaya çıkabilen diş eti hastalıklarının da ciddiye alınması tavsiye ediliyor. Kötü ve düzensiz beslenen, yeterli ağız ve diş bakımı yaptırmayan, şeker ve kalp hastalıkları gibi sistematik hastalıkları olan, diş etlerini etkileyen ilaçlar kullanan ve sigara içen bireylerin, olası diş eti hastalıklarından korunabilmesi için mutlaka düzenli olarak diş hekimine başvurması gerekiyor.

Ağız kuruluğu tedavi edilmediğinde dişlere zarar verebiliyor

İleri yaş grubunda karşılaşılan bir başka ağız ve diş sorunu ise ağız kuruluğu… Bu problem özellikle tıbbi rahatsızlıklardan ve ilaç kullanımından kaynaklanıyor. Ağız kuruluğu tedavi edilmediğinde dişlere zarar verebiliyor ve diş kayıplarının yaşanmasına neden olabiliyor. Son olarak hareketli protez kullanımına bağlı ağızda oluşabilecek mantar enfeksiyonları için önlem alınması gerekiyor. Bunun için protezleri gece yatmadan önce ağızdan çıkartmak ve özel maddelerle protezlerin temizliklerinin yapılması önem taşıyor.
 

Yayın tarihi: 06.03.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.