Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİŞ ÇEKİMİ ÖNCESİNDE YAPILMASI GEREKENLER

 YAZARI TAKİP ET X
Merih Keçe’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Ağız ve Diş Sağlığı Diş Hekimi & EFT ve NLP Uzmanı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

DİŞ ÇEKİMİ ÖNCESİNDE YAPILMASI GEREKENLER

diş çekimi öncesi yapılması gerekenler

Diş çekimi öncesinde hastanın yaşına, sağlık durumuna, kullandığı ilaçlara ve gebe olup olmamasına göre yapılması gerekenler şeyler vardır. Öncelikle diş hekimi tarafından verilen antibiyotikler doğru şekilde kullanılmalıdır. Hastanın düzenli olarak kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyor olması diş çekimi sırasında ve sonrasında kanamanın fazla olmasına neden olacağından, diş çekimi öncesinde bu ilaçların kullanımına en az üç gün ara verilmesi gerektiğinden bu uygulamaya özen gösterilmelidir.

Hipertansiyon ilaçları da lokal anestezik ilaçlarla ( diş çekimi öncesinde kullanılan uyuşturucu iğne ) etkileşebileceğinden diş hekiminin anesteziyi planlayabilmesi için bu ilaçları ve kullanım miktarları hakkında bilgi verilmesi gerekir. Anesteziklerle ilgili bir başka durumda karaciğerle ilgilidir. Lokal anesteziklerin çoğunluğu karaciğerde parçalandıklarından, karaciğer rahatsızlığı olanlarda ortaya çıkarabileceği olumsuz etkileri önlemek için diş hekiminin anestezik seçimini buna uygun yapması gerekecektir.

Diş çekiminin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için hastanın gergin ve stresli olmaması gerekiyor. Bunun için gerektiğinde rahatlatıcı ilaçlarda verilebilir. Düzenli insülin kullanan diyabet hastaları, hipoglisemi açısından risk altında olduklarından ve diş çekiminden sonraki 2 saat bir şey yiyemeyecekleri için diş çekimine mutlaka tok olarak gitmelidir. Diş çekiminden önce dişlerin iyice fırçalanması ve antiseptik ile gargara yapılması ağız içindeki bakteri miktarını azaltmak açısından önemlidir.

Yayın tarihi: 07.08.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.