Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİŞ ÇEKİMİ ÖNCESİNDE YAPILMASI GEREKENLER

 YAZARI TAKİP ET X
Merih Keçe’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Ağız ve Diş Sağlığı Diş Hekimi & EFT ve NLP Uzmanı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Hemen herkesin yaşam boyu en az birkaç kez diş çektirme deneyimi olur. Diş çekimi özel dikkat ve değerlendirme gerektiren bir durumdur. Diş çekiminden önce, diş hekimi öncelikle hastanın, geçirdiği ameliyatlar, hastalıklar, sürekli kullandığı ilaçlar, gebe olup olmadığı gibi sağlığıyla ilgili önemli konularda bilgi alır. Daha önceki diş tedavilerinde ya da çekimlerinde herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadığını, anestezi ya da herhangi bir ilaca karşı duyarlılığının olup olmadığını öğrenir.

Hastanın sağlık durumuna göre antibiyotik kullanmasını ya da ilgili doktorunun da onayıyla kullanmakta olduğu bazı ilaçlara bir süre ara vermesini ister. Diyabet, kalp-damar rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı, hipotiroidi, hipertansiyon, anemi, AIDS veya kanser gibi sağlık sorunları olan hastalar için diş çekiminin olası risklerini en aza indirmek için özel önlemler alınması gereklidir. Çocuklar ve gebeler için de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

ANTİBİYOTİK KULLANIMI

dş çekimi öncesi yapılması gerekenler

Çekilecek olan diş enfeksiyonlu ve ağrılı ise ya da ağzın içinde ya da çevresinde enfeksiyon varsa, diş çekimi antibiyotik kullanılarak enfeksiyon giderildikten sonra yapılır. Diş çekimi sonrasında karşılaşılabilecek en önemi sorun da enfeksiyondur. Enfeksiyon bağışıklık sistemini baskılayan ya da zayıflatan sağlık sorunları olan hastalarda önemli bir risk faktörüdür.

Bu nedenle kombine immün yetmezlik, diyabet, AIDS, anemi, kanser, romatoid artrit, nötropeni, siroz, diyaliz hastalarında ve son altı ay içinde kalp, beyin, organ nakli, protez, şant vb. gibi büyük bir ameliyat geçirmiş olan kişilerde bakteriyel enfeksiyon riskini azaltmak için diş çekimi öncesinde ve sonrasında mutlaka hekimin önerdiği şekilde antibiyotik kullanılması gereklidir.

Yayın tarihi: 07.08.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.