Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİŞ AŞISI GELİYOR!

 YAZARI TAKİP ET X
Merih Keçe’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Ağız ve Diş Sağlığı Diş Hekimi & EFT ve NLP Uzmanı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Fissür örtücü uygulaması nedir?

Azı dişlerinin çiğneme yüzeyleri “tüberkül” denen tepecikler ve “fissür” denen çukurlardan oluşuyor. Çoğunlukla çürümeler fissürlerden ya da ara yüzlerden başlıyor. Azı dişlerinin çürüğe elverişli girinti ve oluklarında besin birikimini önlemek, bu yüzeyleri daha kolay fırçalanır hale getirmek ve çürük riskini minimuma indirmek amacıyla “fissür örtücü koruyucu diş tedavisi” uygulamaları yapılabiliyor. Çocuklarda 6 yaşından itibaren fissür örtücüler uygulanarak istenmeyen diş çürüklerinin ve ağız kokusunun önüne geçilebiliyor. Zaman içinde çiğneme basınçlarının altında kırılabilen fissür örtücülerin dişlere hiçbir zararı olmuyor ancak düzenli kontrol edilmeleri ve gerektiğinde yenilenmeleri gerekiyor.

Fissür örtücüler sadece azı dişlerindeki anatomik olukları doldurduğu ve yüzeyde çok milimetrik bir yer kapladığı için herhangi bir yükseklik hissedilmiyor. Azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinin girinti ve oluklarının akışkan bir dolgu maddesi ile örtülmesiyle 3–5 dakikada yapılabilen fissür örtücülerin tüm çocuklara uygulanması gerekiyor. Çünkü çürüme için risk taşıyan fissürlerin örtülerek çürük oluşumunun önlenmesi ağız ve diş sağlığı için büyük önem taşıyor.

Yayın tarihi: 30.08.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.