Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİŞ AŞISI GELİYOR!

 YAZARI TAKİP ET X
Merih Keçe’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Ağız ve Diş Sağlığı Diş Hekimi & EFT ve NLP Uzmanı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız


Burun spreyi şeklinde diş aşıları geliyor

Aşı deyince herkesin aklına kızamık, grip, çocuk felci, suçiçeği veya hepatit aşıları geliyor… Yıllardır insanların başına bela olan çürükleri diş aşılarıyla engellemek mümkün mü? Bilim adamları diş çürüklerini önlemenin güvenli, etkili ve ağrısız bir yolu olarak nitelendirilebilecek diş aşı üretmeye çalışıyor. Son araştırmalara göre diş çürümelerini önceden engellemek ve bedenin savunma sisteminin güçlendirmek için çürümeye yol açan streptococus mutans bakterilerine karşı diş aşıları üretmek mümkün.

Bebeklerde daha streptococus mutans bakterileri kolonileşmeye başlamadan önce kullanılabilecek olan burun spreyi şeklindeki diş aşıları veya yetişkinlikte dişlere sürülen jel şeklindeki diş aşıları streptococus mutans bakterilerinin çoğalarak koloni oluşturmalarını engelleyerek ömür boyu koruma sağlanması amaçlanıyor. Ancak diş aşıları hala klinik testler aşamasında ve pratik olarak henüz kullanılmıyor. Bu çalışmalar tamamlandığında gelecekte diş çürüklerine karşı etkin bir aşı gündeme gelebilecek gibi görünüyor. O günler gelene kadar, “dişleri en az günde iki kez fırçalamak”, “tartar temizliği yapmak”, “düzenli diş kontrollerine gitmek” veya “fissür örtücü” gibi diş çürüklerine karşı en etkin yöntemleri uygulamak gerekiyor.

Yayın tarihi: 30.08.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.