Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİŞ AŞISI GELİYOR!

 YAZARI TAKİP ET X
Merih Keçe’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Ağız ve Diş Sağlığı Diş Hekimi & EFT ve NLP Uzmanı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Diş çürüklerinin tedavisi çoğu zaman çürük dişin doldurulması, kanal tedavileri veya son çare olarak dişin çekilmesi ile yapılıyor. Peki, ağız ve diş bakımı dışında diş çürümelerini önceden engellemek mümkün mü?

Dişler nasıl çürüyor?

İnsanın ağzında yaklaşık altı yüz farklı tür bakteri yaşıyor. Diş çürükleri, ağzın içinde bulunan streptococus mutans, lactobacillus casei, acidophilus ya da actinomyces naeslundii gibi bakterilerin asit üretmesiyle oluşuyor. Özellikle bisküvi, şeker, tatlı, meyve ve cola gibi karbonhidrat ihtiva eden gıdaların sık kullanılması diş çürüklerine zemin hazırlıyor. Ağız florasında bulunan ve insanla “dost” olan bakteriler eğer kişi gerekli diş bakımını yapmıyorsa, yemeklerden sonra dişlerini fırçalayıp diş plaklarını ortadan kaldırmıyorsa insana “düşman” olup, diş çürümelerine yol açabiliyor. Çünkü ağız ve diş sağlığına dikkat edilmemesi sonucunda dişler üzerinde oluşan diş plaklarının altında kalan bakteriler hava alamıyorlar ve bu durumda şekeri asite dönüştürerek ağrılı ve zarar verici diş çürümelerine ve ağız kokusuna yol açıyorlar.

Yayın tarihi: 30.08.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.