Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YGS’DE BAŞARI STRATEJİLERİ

 YAZARI TAKİP ET X
Manolya Özek’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Hayat Denen Oyun Uzman Psikolog & Wellness Danışmanı
 
 

 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Yine bir geri sayım başladı. Bu yılki lise son sınıf öğrencileri 15 Mart Pazar günü sabah 10.00’da YGS’ye girecekler. 2 milyona yakın öğrencinin gireceği sınav yine pek çok gencin hayatını şekillendirecek. O yüzden bu haftaki yazım öğrenciler ve aynı stresi yaşayan ailelerine…

Bir psikolog ve öğrencilerle çalışan bir koç olarak her yıl pek çok öğrenciyle çalışıyorum ve sınav kaygısının ergenlik dönemindeki pek çok gencin psikolojisini nasıl olumsuz etkilediğine şahit oluyorum.

Özellikle ikinci kere giren öğrencilerin yaşadığı başarısızlık duygusu pek çok gençte ikinci bir yılın öz güven kaybı ve yetersizlik duygusuyla geçmesine yol açıyor.

İşte siz gençlere sınav öncesi yaşanan fiziksel, zihinsel ve duygusal belirtilerle başa çıkmak için bazı önemli stratejiler:

Eğer kalp atışlarında hızlanma, nefes alıp verişin hızlanması, terleme ya da üşüme, baş dönmesi, bulantı, kusma, ishal, çeşitli kaslarda gerginlik gibi fiziksel belirtiler yaşıyorsanız…

Mutlaka gevşeme egzersizlerini öğrenin

Stresli olduğumuzda hepimizin gerdiği farklı bölgeler olur. Özellikle o bölgeleri sınav öncesinde rahatlatın. Önce gerin sonra gevşetin. Gerginlik ve gevşeklik arasındaki farkı hissedin.

Diyafram nefesiyle derin nefes almayı öğrenin

Doğru nefes bir şarkıcı, tiyatrocu, sporcu için ne kadar değerliyse siz öğrenciler için de o kadar önemli. Derin nefes aldığınızda vücudunuz daha fazla oksijen alır, bu da hem vücudun gevşemesine hem de beynin daha verimli çalışmasına yarar.
Eğer ‘yapamayacağım, kazanamayacağım’ gibi düşünceler sıklıkla zihninizden geçiyor, dikkatinizi toplamada güçlük çekiyorsanız…

Bu düşünceler gerçekçi mi diye sorgulayın

Şimdiye kadar edindiğiniz sınav sonuçlarınızı gözden geçirin. Başarınızı düşüren faktörleri ele alarak iyileştirme üzerinde çalışın.

Bazı öğrencilerin kaygı nedeni konu eksiklikleri oluyor. Pazar günkü sınav için artık hedef yeni bilgi öğrenmek yerine bildiklerinize odaklanmak, son konu tekrarlarını yapmak, bol soru ve deneme çözmek olmalıdır.

Bazı öğrencilerin de zamanlama sıkıntısı var. Yavaş yaptıklarından ikinci tura vakitleri kalmıyor ya da acele edip dikkatsizlik hataları yapabiliyorlar. Tavsiyem sürekli süre tutarak soru ve deneme çözmeleri ve bu sayede hız kazanmaları. Bir önerim de sınav yerine önceden giderek mümkünse orada bir deneme çözmek.

‘Mükemmel olmalıyım’ düşüncenizden kurtulun

Kaygı ve stres, kontrol edemediğimiz belirsiz durumlarda yaşadığımız bir duygu durumudur. Herkes önem verdiği bir olay ya da sınav için belli bir oranda stres yaşar. Bu gayet doğaldır. Stres, başarı için bizi güdüleyen, hedefte tutan bir faktördür. Ama aşırı stresli olma durumu kişinin dikkatini verememesine yol açarak başarısını düşürür.

Özellikle mükemmeliyetçi öğrenciler başarılarını yeterli görmemektedirler. Bu da onları sürekli gergin ve tedirgin yapar. Bir süre sonra bıkkınlık ve yorgunluk hissetmeye başlarlar. Sınav kaygısı; özellikle hırslı, kontrolcü ve mükemmeliyetçi gençlerde daha sık yaşanmaktadır.

Onlara tavsiyem MÜKEMMEL OLMALIYIM düşüne kalıbını BEN YETERİNCE İYİYİM şeklinde değiştirmeye odaklanmaları. Sevgili gençler; ‘-meli, -malı’ düşünce kalıbı size baskı yaratmaktan başka bir işe yaramaz haberiniz olsun.

Eğer gerginlik, sinirlilik, karamsarlık, bildiklerini unutma ve dikkatsizlikten dolayı hata yapma korkusu ve sürenin yetmeyeceği endişesi gibi duygusal belirtiler yaşıyorsanız…

 • Meditasyon yapın. ‘Ben yapabilirim’ ‘Kendime inanıyorum’ ‘Kendimi olduğum gibi kabul ediyor ve seviyorum’ gibi telkin cümleleriyle zihninizi besleyin.
 • Zihninizde sınav esnasında nasıl olmak istediğinizi canlandırın. Son derece rahat ve dikkatli olduğunuzu, gürültünün dikkatinizi dağıtmadığını kurgulayın.
 • Her gün doğal antidepresan özelliği olan sarı kantaron çayını için ya da vitaminini kullanın.
 • Olabildiğince her gün temiz hava alın. Özellikle cumartesi gününü doğada geçirin.
 • Vücudunuzu hareket ettirin. Egzersiz yapın.
 • Başarıda inançlı ve umutlu olmak önemlidir. Dileklerinizin gerçek olması için dua edin.

Eğer bu stratejileri kendi başınıza uygulamakta zorluk çekiyorsanız mutlaka bir uzmandan destek alın…

YGS’ye girecek tüm gençlere başarılar diliyorum.

Şans sizinle olsun…

Yayın tarihi: 12.03.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.