Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİKKAT EKSİKLİĞİ ARTIK BİR ÇİLE OLMAK ZORUNDA DEĞİL

 YAZARI TAKİP ET X
Manolya Özek’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Hayat Denen Oyun Uzman Psikolog & Wellness Danışmanı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Herkese keyifli haftalar. Ağırlıklı gençlerle çalışan bir psikolog olarak günümüzde en sık gördüğüm problem dikkat eksikliği. Hızlı teknoloji, hayatımıza pek çok kolaylık getirmekle birlikte çocuklarımız üzerinde bir takım olumsuz etkiler de yaratıyor. Bilgisayar oyunu, cep telefonu ve televizyona kontrolsüzce maruz kalan çocuklarımız, dikkatini öğretmene ve derslere vermekte zorlanıyor ve bu da ders başarısını düşürüyor. Genel olarak dikkatsizlik, dürtüsellik ve aşırı hareketlilik gözlemlenen pek çok çocuğumuz çok küçük yaşlardan itibaren ilaç kullanıyor. İlaç kullanmak istemeyen annelerimiz ise bu problem ile başa çıkmakta zorlanıyor hatta pek çok ailenin evdeki temel kavga konusu bu oluyor. Okul çağı çocuklarında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı alanların oranı %5-7 civarlarında olmasına rağmen günümüzde çok fazla uyarıcıya maruz kalan çocuklarımız sadece bir yere odaklanmaları gerektiğinde zorluk yaşıyor ve benzer belirtileri gösteriyor. Bu da oranın çok daha yüksek hissedilmesine yol açıyor.

Artarak devam eden durum böyle olunca ben de bu konuda hem öğrencilere, hem ailelere hem de öğretmenlere umut ve gelişim sağlayacak alternatif bir program arayışına girdim ve Play Attention eğitim programı ile tanıştım. Bu eğitim programını dikkatini arttırma ihtiyacı duyan danışanlarıma uyguluyorum ve çok da etkili sonuçlar alıyorum.

Play Attention günümüzde Amerika’da ve birçok Avrupa ülkesinde kliniklerde, özel hastanelerde, evlerde kullanılan NASA patentli bir program; Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite için kullanılan ilaçsız eğitimsel bir tedavi programı. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu olan 6 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlerde dikkat ve algı problemini en aza indirerek okul ve iş başarısının artmasına yardımcı oluyor.

Sistemin başarısı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış olup NASA’da astronotların, olimpiyat takımlarında sporcuların, Hava Kuvvetlerinde pilotların dikkat seviyelerini arttırmak için kullanılıyor. Haftada 2-3 gün 45-50 dk'lık eğitim ile 2 ay sonunda değişiklikleri görmeye başlıyorsunuz. Ödevleri zamanında bitirmeyi, dikkati dağıtmadan çalışmayı, gündüz rüyalarını azaltmayı öğrenebiliyorsunuz. Daha yüksek başarı seviyelerine ve daha olumlu davranışlara ulaşabiliyorsunuz.

Dikkatinizi şu anda görebilseydiniz nasıl olurdu? Dikkatinizi ekranda görmek konsantrasyonu, öğrenmeyi ne kadar kolaylaştırırdı hiç düşündünüz mü?

İşte Play Attention tam olarak bunu yapıyor. İşin sırrı, Play Attention’un dikkat ve odaklanma ile ilgili beyin dalgalarını izleyen kola takılan cihazında gizli. Eğlenceli video oyunlarını kontrol etmek için beyin gücünüzü kullanıyorsunuz. Harry Potter veya Star Wars’taki Luke Skywalker gibi düşünce gücünüzle nesneleri oynatabildiğinizi hayal edin. Play Attention ile zihniniz bir oyun kumandası veya bilgisayar faresi gibi oluyor, aynı zamanda gerekli becerileri öğreten oyunlarla davranışlarınızı geliştiriyorsunuz. Eğlenceli oyunları, önemli öğrenme becerilerini kolaylaştırıyor.

Konsantrasyon öğrenme için çok önemlidir. Sistem odaklanmayı ve konsantrasyonu arttırmakla beraber dikkatin dağılmasını engellemek, hafızayı ve görsel organizasyon becerisini arttırmak, görevleri bitirmek, yönergeleri takip etmek ve planlı olmak gibi temel becerileri geliştiriyor. Hiperaktivite, kıpırdanmalar, yüksek sesle seslenmeler veya diğer dikkat dağıtıcı davranışlar Play Attention oyunlarının durmasına sebep oluyor. Dikkat ve davranışlar birbirine bağlanmışlardır ve davranış şekillendirme programı ile kolayca doğru davranışlar öğrenilebilir.

Odaklanma eksikliği bilgiyi öğrenmeyi güçleştirip çocuklarımızın okulda arkadaşlarıyla aynı seviyede öğrenmesini engelleyebilir. Play Attention sınavlarda dikkati toplamayı, sınıfta öğretmeni dinlemeyi ve düzenli çalışmayı da öğretiyor. Okuduğunu anlamayı arttırarak hafızayı güçlendiriyor ve bu sayede öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Ayrıca çocukların sosyal ilişkilerinin de gelişmesini sağlayarak, öğretmen ve arkadaşlarıyla da ilişkilerini güçlendiriyor.

Ne dersiniz? Gerçekten etkileyici değil mi?

Çocuklarımızın geleceğine ve hayat başarısına yatırım yapan, bu değeri biçilmez müthiş teknolojiyi bulanlara teşekkürler…
 

Yayın tarihi: 16.02.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (10)

ankarada oturuyorum ben burada da bunu uygulayan merkezler varmı çok ıhtiyacı var kızımın lütfen yardımcı olurmusunuz

31.10.2012 20:33:59 hatice efe

Bu programın uygulama yeri nerede acaba?

merhaba, İzmir'de iseniz Pozitif Manevra olarak bizim merkezimizde kullanılıyor. Eğer İstanbul'da yaşıyorsanız www.playattention.com.tr den iletisim bilgilerini bulabilirsiniz.sevgiler

10 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER