Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BİRBİRİNE UYUMLANMAK

 YAZARI TAKİP ET X
Manolya Özek’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Hayat Denen Oyun Uzman Psikolog & Wellness Danışmanı
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Geçen haftaki köşe yazım "Ölmeden önce pişman olmamak için" adlı mutluluk üzerine bir yazıydı ve şimdiye kadar en fazla paylaşılan yazım oldu. Bir kere daha anladım ki, en çok mutluluk, ilişki ve cinsellik üzerine köşe yazılarını okumayı seviyoruz! Sanırım bu konular pek çoğumuzun sıkıntı yaşadığı konular, bu yüzden de öğrenmeye ve okumaya daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Bu sebepledir ki bu haftaki yazım kadın erkek ilişkileri üzerine…

İlişkilerdeki belki de en büyük sıkıntı kadın ve erkeğin doğasının farklı olmasıdır. Bu yüzden de pek çoğumuz birbirimizi anlamada ve partnerimizin ihtiyacına karşılık vermede zorluk çekiyoruz ve çatışma yaşıyoruz.

PEKİ, NE YAPABİLİRİZ? BİZDEN FARKLI DÜŞÜNEN VE HİSSEDEN BİRİYLE DAHA İYİ ANLAŞMAK MÜMKÜN MÜ?

kadın erkek ilişkileri

Eğer daha iyi anlaşmaya niyetimiz varsa mümkün. Çünkü tek yapmamız gereken partnerimizin duygusuna uyumlanmak. Birbirine uyumlanmak, karşıdaki kişinin duygusunu anlayıp ihtiyaç duyduğu cevabı ona verebilmektir. Yaşamımız boyunca farklı pek çok duygu hissetsek de aslında doğuştan getirdiğimiz 4 temel duygumuz vardır: Mutluluk, üzüntü, öfke ve korku. Pek çok danışanımda suçluluk, utanç, yetersizlik, değersizlik gibi duygularla karşılaşırım. Bu duygular sonradan kazandığımız, öğrendiğimiz duygulardır. Altta bu 4 temel duygudan biri yatar. Yakın ve samimi ilişkiler yaşamak istiyorsak önemli olan karşımızdakinin temel duygusunu anlamak ve ihtiyacı olan cevabı ona verebilmektir.

Yayın tarihi: 11.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.