Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YÜZ GERME ESTETİĞİ TEKNİKLERİ

 YAZARI TAKİP ET X
Güncel Öztürk’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

İnsan Heykeltraşı Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr.
UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Botoks, dolgu, toksin, lazer yüz gençleştirme operasyonlarında kullanılan teknikler arasındadır. Tüm bu teknikler arasındaki farklar hastaların en sık sorduğu sorular arasındadır. Çizgileri yumuşatmak için botoks, kontur ve onarım için ise hyalüronik asit dolgu malzemeleri kullanılır. Lazer gibi terapilerle cilt sıkılaştırma yapılabilir. Aynı şekilde çene hattı şekillendirme de yapılabilir.

Non-invaziv yani ameliyatsız tedaviler yüz germe estetiğinde yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Cerrahi tekniklere alternatif olarak çok daha doğal görünümlü sonuçlar elde etmesine yardımcı olurken, yara izi ve iyileşme süresini de aza indirebiliyor.

Yüz germenin ana hedefi, yaşlanma belirtilerini gidermek için alt yüz ve boyundaki gevşekliği gidermektir. Yaş ve menopozun hormonal artışı ile birlikte cilt gevşer ve altta yatan yağ ve kas tabakası zayıflar, yanaklar sarkar, çene çizgisi belirsizleşir, gerdanda tabakalanma oluşur. Nasolabial kıvrımlar, ağız kenarlarını çevreleyen parantezler, ameliyattan sonra biraz daha iyi görünebilir. Yüz germede sadece sırtın ve cildin gevşekliği ortadan kaldırılmaz aynı zamanda, altta yatan kaslar kaldırılır ve yeniden konumlandırır.

AMELİYATSIZ YÜZ GERME ESTETİKLERİ

Dolgu malzemeleri ve botoks enjeksiyonları ile yüze hacim kazandırılabilir veya duruma göre hacim de azaltılabilir. Nefertiti botoksu ve massetter botoksuyla çene ve boyun bölgesi inceltilebilir veya dolgu enjeksiyonuyla hacim kazandırılabilir. Ameliyatsız tekniklerde iyileşme sürecine ihtiyaç olmaz, ağrı veya sızı hissedilmez, doğal bir görünüme kavuşulur. Yüz daha genç ve estetik bir görünüme kavuşur, daha enerjik bir görünüme kavuşulabilir.

AMELİYATSIZ YÜZ GERME ESTETİKLERİnde hyalüronik asit dolgu malzemeleri, kişinin kendi yağ hücreleri ve botoks toksini tercih edilebilir. Kullanılan malzemenin türüne göre ortalama 2 yıl enjeksiyonun etkisi devam edebilir. Belirtiler tekrar ortaya çıkmaya başlayınca isteğe göre operasyonun tekrarlanması gerekir.

Daha ileri seviye yaşlanma belirtilerinde cilt germe operasyonları uygulanması gerekir. Anestezi altında uygulanan cerrahi operasyonlarla yüz ve boyun bölgesindeki yaşlanma belirtileri kalıcı bir şekilde giderilebilir.

Yüz ve boyun bölgenizdeki yaşlanma belirtilerinden rahatsız oluyor ve estetik olmayı düşünüyorsanız alanında uzman bir estetik cerrahtan destek alabilirsiniz.

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Yayın tarihi: 25.04.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.