Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SADECE BURUN UCU ESTETİĞİ MÜMKÜN MÜ?

 YAZARI TAKİP ET X
Güncel Öztürk’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

İnsan Heykeltraşı Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr.
UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Burun ucu estetiğinde, burunun üst ve orta kısmındaki anatomik ve görsel yapı normaldir. Sadece burun ucunda sarkıklık, asimetri, genişlik, düşüklük, mandala sıkılmış burun ucu deformitesi gibi şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılan cerrahi işlemlerdir. Burun ucu estetiği, kapalı burun estetiği tekniği ile burnun iç kısmından açılan kesiler ile yapılabilir. Bu sayede dışarıdan bakıldığında burun ucunda hiçbir şekilde iz görülmez.

Burun ucundaki şekil bozuklukları kişinin var olan burun yapısı ve genel özelliklerine uygun bir şekilde çözümlenerek lokal ya da genel anestezi uygulanarak yapılır. Burun ucu kıkırdakları şekillendirilip yeniden konumlandırılabilir. Kıkırdak fazlalığı varsa eksiltilir ya da kıkırdak eksikliği varsa burun içinden alınan kıkırdak grefti veya kulaktan alınan kıkırdak geftleri ile desteklenir. Burun ucundaki yumuşak dokuya da ihtiyaç olduğunda bir takım müdahalelerde bulunabilir. Çok kalın derili hastalarda kısmen de olsa güvenli bir şekilde deride inceltme yapılabilir ve burun ucunun estetik görsel görünmesi sağlanabilir.

TAMPON YA DA ALÇI UYGULANMAZ

Operasyonda septum denen orta bölümdeki kıkırdak alana müdahale edilmişse bildiğimiz klasik bez tamponlar kullanılmaz. Ya burundan nefes alma imkanı sunan silikon yaprakçıklar kullanılır ya da burun içine özel bir aletle eriyen dikişler konularak tamponsuz burun ucu estetiği yapılır. Operasyon sonrası tamponsuz burun ucu estetiğinde diğer uygulamalara göre daha rahat nefes alınabilir.

Operasyonun sonunda burnun dış kısmına sadece özel bandajlar kullanılır ya da daha kapsamlı müdahale ise plastik atel konulur. Atel uygulamanın niteliğine göre ortalama 5 gün içinde alınır. Burun üzerindeki özel bandajlar ise 5 - 10 gün arasında alınır. Üçüncü haftadan sonra operasyon ile burnunuza verilen yeni şekli yaklaşık olarak görebilir ve keyfini çıkarmaya başlarsınız. Burun ucu operasyonlarından sonra nihai şekil ortalama altıncı aydan itibaren tam olarak görünür hale gelir.

Burun ucu estetiği ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için alanında uzman bir estetik cerrahtan destek almalısınız.

Sevgilerimle…

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Yayın tarihi: 14.11.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.