Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BOTOKS SADECE ESTETİK TEDAVİLERDE KULLANILMIYOR

 YAZARI TAKİP ET X
Güncel Öztürk’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

İnsan Heykeltraşı Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr.
UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Botoks, yüz bölgesindeki yaşlanma belirtilerinin tedavisinde ve önlenmesinde başarıyla kullanılan ameliyatsız yöntemlerden birisidir. Botoks ile göz çevresi, kaş arası, ağız çevresi ve boyun bölgesindeki kırışıklıkları giderilebilir, erken kullanımında ise kırışıklıklar oluşmadan önlenebilir. Botoks sadece estetik cerrahide değil, birçok hastalığın tedavisinde de tıbbi olarak kullanılmaktadır. Bunların arasında migren, idrar kaçırma, aşırı terleme, MS ve kas spazmı, tenisçi dirseği, yüz felci, şaşılık, gummy smile tedavisi sayılabilir.

BOTOKSA NE ZAMAN BAŞLANMALI?

Günümüzde önleyici botoks uygulamaları ile henüz kırışıklıklar oluşmadan botoksa başlanabiliyor. Bunun dışında yüzde aşırı mimik kullanımına bağlı olarak ilk kırışıklıkların görüldüğü anda tedaviye başlanabilir.

 

BOTOKS NASIL YAPILMALI?

Botoks minimal düzeylerde doğru noktalara uygulandığı zaman başarılı sonuçlar verir. Yüzde donuk ve aşırı gergin bir ifade oluşmaması için dozun minimal düzeyde tutulması çok önemlidir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELER?

Alanında uzman cerrahlar yerine güzellik merkezleri tercih edildiğinde korkutucu görüntülerle karşılaşılabiliyor. Etrafımızda ya da basında gördüğümüz kötü örneklerin sebebi alanında uzman kişilere gitmemekten ya da dozun iyi ayarlanamamasından oluşuyor.

ESTETİKTE HANGİ BÖLGELERE UYGULANIYOR?

Botoks enjeksiyonu sayesinde yüz ve boyun bölgesindeki yaşlanma belirtileri ortadan kaldırılabilir. Özellikle alındaki yatay çizgiler, göz kenarlarında kazayağı denilen gülümseme çizgileri, iki kaş arasındaki sinirli bir ifade veren dikey çizgiler, dudak kenarı çizgileri ve boyundaki kırışıklar başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor.

MİNİMAL DOZ KULLANIMI NE DEMEK?

Botoksta doz doğal görünümü bozmamak, yüzdeki bütün ifadeleri yok etmemek ve aşırı gergin bir ifadeye neden olmamak için çok önemlidir. Başarılı botoks uygulamasında yüze botoks uygulandığı anlaşılmamalıdır. Yani kişinin mimikleri tamamen değil, kırışmaya neden olacak kadar aşırı kullanımı engellenmelidir. Bu da botoks enjeksiyonunun dozunun iyi ayarlanmasıyla mümkündür.

ÖNLEYİCİ BOTOKS TEDAVİSİ NEDİR?

Önleyici botoks tedavisi estetik cerrahide özellikle son yıllarda çok fazla talep edilmektedir. Kırışıklıkların oluştuktan sonra yok edilmesi çok daha zordur. Botoks toksininin daha fazla dozlarda kullanılması gerekir. Ancak önleyici botoks uygulamasında minimal dozlar kullanılarak aşırı mimik kullanımı kısıtlanıyor ve cilt kırışmaya başlamadan kontrol altına alınabiliyor. Günümüzde Hollywood’un yaşlanmaya karşı koyabilmiş birçok starın başarısının altında önleyici botoks tedavisi yatmaktadır.

Sevgiyle kalın.

 Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Yayın tarihi: 12.07.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.