Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KALANLAR VE GİDENLER

 YAZARI TAKİP ET X
Gülin Kayalı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Gülince Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Uzmanı
UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Kelimelerden bütüne gitmek güzeldir. Yeni giysiler, şekerler ve çikolatalar, evin temizlenmesi… Bunlar bizi nereye götürür ? Tabii ki bayramlara!

Bir coşku, farklılık ve değer olan bayramlarda özel ziyaretlerde de bulunuruz. Sonsuza uğurladıklarımız için, mezarlığın yolunu tutarız.

Çocukların ruh sağlığı bozulmasın diye, mezarlıklara götürmüyoruz şimdilerde... Çocuklar gerçek anlamda ‘ölüm’ü 11-12 yaşlarında kavrarlar. Daha önceki dönemde çocuk, bu soyut kavramı, uzun bir yolculuk gibi anlar. Çıkılan yolculuğu onlara uzun uzun anlatmak gerekmez. Fakat bir süre sonra, giden kişi için, “Dönecek mi ?” sorusuyla karşılaşırız. Sadece, “Hiç sanmıyorum, gitti!” demeniz yeterli olacaktır.

Olaylara anlam yükleyen, kişilerdir… Kavrayamayacakları kadar büyük anlamlar yüklemeden de, çocuklara değerleri verebiliriz.

Mezarlık ziyaretinde bizler dualar ederken, onlar o küçük ellerini açar bizi taklit ederler, daha sonra orada da kendilerine göre bir oyun kurarlar.

Öyle de olmalı...

Ama biz bu olayı çok büyütürsek çocukta kaygı başlar. Bizden sinyal almışlardır çünkü. Çocuk gidenden değil, kalandan etkilenir.

Bayramınız kutlu olsun!

Yayın tarihi: 16.07.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.