Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DEĞERLERİ Mİ ÖĞRETECEKTİK?

 YAZARI TAKİP ET X
Gülin Kayalı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Gülince Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Uzmanı
UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Kapımız çalındığında veya biz bir kapıyı çaldığımızda en az bir düzine insanı karşımızda görmeye alışkındık. Sevgili annem yemek yaparken bunları düşünürdü; evdeki tencereler hep kocaman kocamandı.

Bizler odamızdan pijamalarımızı alıp teyzeme gitmeye alışmıştık. Yataklarımızı o gün ilk kez gördüğümüz insanlara bırakırdık. Misafirler gidene kadar ev ve teyzem arasında gidip gelirdik. Hiçbirimiz, ne surat asar ne de şikayet ederdik.

Aslında, normal gördüğümüz davranışlar farkında olmadan bizlere; beklemeyi, sabretmeyi, katlanmayı öğretmiştir. Annemle babamın hiçbir teknikten haberi yoktu. Onların sadece bildiği hastanın yanında olmak, muhtaca el uzatmaktı. Bunun adı da, insanlıktı! Sonra, üniversitede öğrendim ki bu bir teknikmiş !

Kreşteki çocuklarımıza her oyunda birinci olamayacağını, bazen ikinci, bazen sonuncu olabileceklerini aşama aşama öğrettik bir dizi teknikle… Annem ve babam bu tekniği hiç bilmediler ama bilmeden mükemmel uyguladılar bir çok kuşaktaşları gibi.

Sevgili anne ve babalar...

Bayramlarda tatilde bile olsanız, bayramlıklarınızı giyin, birbirinizin, büyüklerinizin bayramını kutlayın, hiç ‘onlar çocuk, anlamaz’ diye düşünmeyin, yardıma ihtiyacı olan birine el uzatın, bazen eliniz kısa ve güçsüz bile olsa…

İnsanlara selam verin, esnafa kolaylık dileyin, hayırlı kazançlar dileğinde bulunun.

Güler yüzlü olun, banka sırasında yaşlı birine sıranızı verin. Evde yapılan özel bir yemeği komşularınızla paylaşın, misafir edemeseniz de, bir tabakla onların kapılarını çalın.

Biliyorum, çok çalışıyorsunuz!
Biliyorum, vaktiniz yok!
Biliyorum, çok yorgunsunuz!
Ama çocuklar, anne babalarını taklit ederler.
Söylem değil eylem!
 

Yayın tarihi: 09.07.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.