Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLAR YAPTIKLARI RESİMLERDE NE ANLATIYORLAR?

 YAZARI TAKİP ET X
Gülin Kayalı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Gülince Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Uzmanı
UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Büyümek, yaş almak, yaşlanmak ve yazıyla öğrenilmiş davranış kalıpları yaratıcılığın önündeki en büyük (!) engeldir. Çocuklar daha bu süreci yaşamadığı için duygu, düşünce ve izlenimlerini renkler çizgiler ve şekillerle anlatır. Özellikle okul öncesi çocuğu sözlü anlatımdan çok, resim yapma yolunu sever ve seçer.

Biz büyükler için dil neyse, resim yapmak da çocuklar için aynı anlatım ve ifade yoludur. Resim, çocuk için çok önemli bir simgesel anlatımdır, buluşları ve duygularıyla, yaratıcılığıyla birleştirdiği düşünce ve duygularını dışa aktardığı araçtır.

Çocuk resimleri ilginç ve orijinaldir çünkü çocukların çizdiklerinde hayal gücü sınırsız ama bilgi dağarcığı ve el- beyin koordinasyonu sınırlı olduğu için beklenmedik şekiller ortaya çıkabilir. Renkleri kullanırken “öğrenilmiş!” sınırlamaları ve ‘şu nesne mutlaka bu renk olmalı’ gibi kuralları yoktur. Fırça ya da kalem kullanma deneyimsizliği nedeniyle boyarken yeni sürprizler de yaratır. Bunlar şaşırtıcı da olabilir.

Aklımdaki ilginç örneklerden biri çocuğun araba resmi yaparken söyledikleriydi. Ortada bir araba resmi vardı ama çocuk bu resmi bana yorumlarken zihninden de yorumlar aktarıyordu; araba yolda giderken tekeri patlamış gibi...

 

Çocuk resimlerinde en önemli detay yaş gruplarının gelişim özelliklerini de dikkate almaktır.

Resimde ilk dönem, karalamalarla başlar.

İki-üç yaş arası çocukların resimlerinde hep bunu gözleriz.

Dördüncü yaşta çocuk dikkat ve titizlikle çalışır. Şekillerin mekanla pek ilgisi yoktur ama belirgindir. Bu yaş grubundaki çocuklar önemli gördüğü detayları büyük çizer.

çocuk ve resim

Beşinci yaşta ise insan figürleri ön plandadır. Bir nesneye bakarak onu çizmeye çalışır. Yanındaki arkadaşını resim olarak taklit eder. Şekilleri belirgin bir çizgi üzerindedir. Giderek daha gerçekçi olmaya başlar. Resimleri bol renklidir.

Altıncı yaşta grafikli ifade gelişimi fark edilir derecede artar. Büyüklük küçüklük gibi oranlamalar önem kazanır. Cinsiyet farklılığı, saç ve giysi gibi detaylar eklenir.

resim

Okul öncesinde yapılan resimlerin bir özelliği de yapım sırasında değişebilir olmasıdır. Bu değişimdeki kolaylık ve geçişkenlik, bu yaş grubundaki çocukların nesneler arasındaki ayrımları ayırt edebilme yetisinin henüz sınırlı olmasından kaynaklanır.

Bir de resim yaparken ortaya çıkan güçlükler vardır ki onları da ayrı ayrı tanımlamak gerekir. Fakat bu başlık bir sonraki yazının konusu olsun…

Yayın tarihi: 03.06.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Benim gibi bir iki yıl içerisinde çocuk yapma planı olanlar için kesinlikle faydalı olacaktır sizin düşünceleriniz.takipteyim.başarılar gülin hanım.fatih çalan

04.06.2014 12:46:42 fatih çalan

İyi mi iyi, hoş mu hoş olmuş yazılar...İlkini de okudum 'hoşgeldiniz' diyerek, yorum ve selamı ise bile isteye ikinci yazınıza bıraktım... Sonraki yazılarınızın da ebeveyn olmaya, eş olmaya neticesinde insan gibi insan olmaya çabalayanlara, hakiki dostluk edeceğini düşünüyorum... Gayretinizin, tahmin edemeyeceğiniz yerlerde dahi karşılık bulması dileğiyle Saygıyla. Murat Altunkaynak

03.06.2014 15:08:03 Murat Altunkaynak