Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BİR DİYET EFSANESİ: HAŞLANMIŞ LİMON DİYETİ

 YAZARI TAKİP ET X
Gülhan Koca’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Biz diyetisyenler çok alıştık danışanlarımızın ya da etrafımızdaki insanların bize sıkça “Şöyle bir diyet ya da böyle bir besin/bitki/bitki çayı/ürün varmış, çok hızlı kilo verdiriyormuş… Ne düşünüyorsunuz? İşe yarar mı?” gibi sorularına.

Hacettepe’den mezun olduğumdan beri 14 yıldır bu mesleği yapıyorum. Özellikle zayıflama alanında çalışıyorum ve kişilerin ideal ağırlıklarına ulaşmalarına, fazla kiloya bağlı bozulmuş kan değerlerinin düzene girmesine şahit oluyor, onlara sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırdığım için mutlu oluyorum. Meslek hayatımın başından beri sürekli sağlıklı olup olmadığını düşünmeden, mucizevi ve hızlı kilo verdiren diyetler peşinde koşan bir grup insan modeli ile karşılaşıyorum. Çıkan her popüler diyeti deneyerek metabolizmasını bozan ve sağlığıyla oynayan insan grubu var.

Limon diyeti

HAŞLANMIŞ LİMON DİYETİ İLE GERÇEKTEN KİLO VERİLİR Mİ?

Şimdilerde internette “Haşlanmış limon diyeti ile 1 ayda 20 kg verin!” şeklinde bir haber görüyorum. Bu diyete göre 2-3 parça zencefil, 5 adet limon, 4-5 diş sarımsak blender’dan geçiriliyor ve 2 litre sıcak su ile karıştırılıyor. Sonra her sabah 1 çay bardağı kadar aç karınla içiliyor ve hiçbir diyet yapmadan 20 kilo veriyorsunuz! Şişmanlığın çözümü bulunmuş ve biz diyetisyenlere artık hiçbir iş kalmamış bu durumda! :) Ben hep merak ederim; ilk kim kafadan uydurdu da bunu yazdı, nasıl oldu da yaygınlaştı ve insanları buna inandırdı diye… Zira biz yıllardır bilimsel şekilde sağlıklı beslenerek kilo vermeyi anlatmaya çalıştığımız halde bu kadar etkili olamıyoruz.

LİMONLU SU ZAYIFLATIR MI?

Evet, limon çok sağlıklı... C vitamini açısından zengin bir besin. C vitamininin yağ yakımını desteklediğini gösteren bilimsel çalışmalar da mevcut. Bu özelliği ile sadece limonun değil, diğer C vitamininden zengin olan tüm besinler de yağ yakımını desteklediğini söyleyebiliriz. Ama yine de limon ya da C vitaminin kilo kaybına etki ettiğine dair kesin bir şey söylemek için yeterli bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Ayrıca C vitamini ısıya, ışığa, beklemeye duyarlı bir vitamindir. Yani sıcak ile temas ettikçe vitamin kaybı olur ve etkisi azalır. C vitamini içeren besinlerin taze taze, doğranır doğranmaz tüketilmesi gerekir. Bu nedenle limonun haşlanarak tüketilmesi sizin için hiçbir fayda sağlamayacaktır. Sabahları sıcak su içmişsiniz içmemişsiniz bunun hiçbir önemi de yok. Sıcak su yağ yakmaz, üzgünüm ama içinde limon olsa da bir işe yaramaz.

limon

HİÇBİR BESİN TEK BAŞINA MUCİZE DEĞİL!

Limonun güzel tarafı salatalarda lezzet verici olması ve yağa, tuza olan gereksinimi azaltmasıdır. Şekerli, kalorisi yüksek bir içecek yerine ev yapımı bir limonata içmek elbette çok daha doğru bir tercih olacaktır. Limon hayatınızda hep var olsun, yemeklerimize ve içeceklerimize tat katsın, sağlığınızı korusun. Detoks içeceklerde yerini alsın ve metabolizmamızı hızlandırsın ama kaynatmadan! Ne olursa olsun yeterli ve dengeli beslenmediğiniz, hareket etmediğiniz sürece hiçbir besin ya da hiçbir kür mucize değildir, olamaz!

‘DİYET’ KELİMESİNDEN UZAK DURMAK SİZİN ELİNİZDE

Kilo vermek istiyorsanız profesyonel yardım alın ve mutlaka kararlı, azimli ve sabırlı olup size söylenenleri uygulayın. Hızlı verilen kiloların çoğunun sudan olduğunu ve giden kiloların fazlasıyla geri geleceğini de unutmayın! Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirerek hayatınız boyunca ‘diyet’ kelimesinden uzak durmak sizin elinizde!

Yayın tarihi: 27.07.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

uzun yıllar süresince almış olduğunuz bilimsel eğitimin pratikte bu kadar basite indirgenmiş olması çok can sıkıcı olsa gerek,fakat üzülerek söylemeliyim ki denedim ve işe yaradı

28.07.2019 09:00:48 yavuz ocak