Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SİZ HANGİ MASALDAKİ KADINSINIZ?

 YAZARI TAKİP ET X
Göksu Telmaç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Geçtiğimiz günlerde bir sosyal paylaşım sitesinde komik ama anlamlı bir yazı gördüm. Yazı şöyleydi:

“Kadın olmak masallarda bile zor. 7 tane minicik adamla yaşarsın, ya kurbağa öpersin, ya en sevdiğin meyveden zehirlenirsin, ya kuleye kapatılırsın, ya saçlarını bir adam gelsin tırmansın diye uzatırsın, ya gece yarısı külkedisine dönersin, elbiselerin yırtılır ve en kötüsü bazen seni sadece ayak numarandan tanıyan bir şapşala aşık olursun.”

Hemen tüm kadınlar bu masallarla büyüdü ve en gribi de tüm bu kahramanlara imrendi. Bir gün beyaz atlı prenslerinin gelip onları mutlu sonlarına kavuşturmasını umarak…

Sizin masalınız hangisi?

Toplumsal beklentiler ve dayatmalar, cinsiyet rollerini daha biz doğmadan başlatır. Hanım hanımcık olmak, insanları memnun ve mutlu etmek, kimseyi kırmamak, isyan etmemek, karşı çıkmamak, sesini yükseltmeden, ağlamadan, bağırmadan tepkiler vermek kız çocuklarından beklentiler arasındadır.

Yapılan araştırmalar yedi yaşından sonra bu beklentilerin daha çok ortaya konduğu ve “ideal kadın” olmanın öğretildiğini göstermektedir.
Bu noktadan sonra pek çok kadın kendi kişiliği doğrultusunda büyüyemez. Kendinden beklenen mutlu ve ideal kadın olmanın yollarını arar. Farklı yaşantılarda, farklı rollerde…

Kurbağayı öpüp prens bekleyenler…

Karşısına çıkan erkeğin pek çok özelliği hayalindeki ile örtüşmüyor ama ona sürekli şu söylenmiş: “Erkekler çocuk gibidir, zamanla eşlerine uyum sağlarlar, onları idare etmek elde tutmak kadının işidir.” Ya da “Kocanın neyi eksik, yediğin önünde yemediğin arkanda, dayağı yok içkisi yok, o kadar da kusuru oluversin…”

Kurbağanın aslında prens olduğuna inanmak nereye kadar gerçekliğini korur? Bu yaşantıda olan pek çok kadın beklentilerini o kadar kısar ki, daha iyisini beklemek kendi gözlerinde bile suç haline gelir.

Saçını süpürge/merdiven edenler…

Erkeğini mutlu etmek için her şeyi aynı anda mükemmel dengede tutmaya çalışan, hem işte hem evde her konuda eksiksiz performans gösteren, en ufak hatada aşırı eleştirilen kadınlar kendi önceliklerinden vazgeçerek hayatlarını eşlerine ve çocuklarına adarlar.

Külkedileri…

“Eşinin maaşı ikinize de yeter, evde kalıp çocuklarını büyütsene. İş hayatında neden vakit kaybediyorsun, bırak işi evinin çocuklarının başında dur…” cümlesi size çok mu tanıdık geldi? Kariyerini, eğitimini yarıda bırakıp bireyselliğinden ideallerinden vazgeçen kadınlar pembe panjurlu hapishanelerinde yaşayarak yaşam boyu süren rutinlerine gömülürler.

Gelelim ayakkabı meselesine!

Elindeki ayakkabıya uyan ayağı bulmaya çalışan bir adam! Bu ayağı bulursa her şeyin yoluna gireceğine inanıyor. Denemedik kadın kalmıyor ama hiç biti uymuyor. İşin daha ilginç tarafı, bu ayakkabıya girmeye çalışan yüzlerce kadının olması. Ayaklarını sıkacak, kendilerine uymayacak o ayakkabı için ne gerekiyorsa yapmaya hazırlar. Kendilerinden ödün vererek, gerçekte olmadıkları hayatı yaşamaya razı…

Sizin masalınız hangisi?

Kadınlar Günü'nü her sene kutlarken kadın olmanın değerini ne kadar vurguluyor, hatırlatıyoruz kendimize?

Asıl benlikleri unutturan hayat ve senaryoları seçmek yerine gerçekten yaşamayı seçmek için her yeni gün yeterli.

Kronikleşen depresyonlar, umutsuzluk ve mutsuzluk bir kader değildir.

Kendi masalınızı kendi seçimlerinizle yazmanız dileğiyle.

Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun…

Yayın tarihi: 08.03.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

haha:) annem külkedisi en yakın arkadaşım şu ayakkabı delilerinden ben karar veremedim ama rapunzele bağlamak üzereyim. işin köütüsü çocuklarımızı da böyle yetiştiriyoruz demir lady olmanın zamanıdır diyorum elinize sağlık çok keyifli ve anlamlı bir yazı olmuş

09.03.2012 16:10:51 sennur laloglu